شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طالبان: برای پایان‌ دادن به جنگ آماده مذاکره‌ایم

 

گروه طالبان افغانستان در بیانیه‌ای که برای ایران اینترنشنال ارسال کرده از آمادگی خود برای مذاکره با هدف پایان دادن به جنگ در این کشور خبر‌ داده است.

به گزارش ایران اینترنشنال، روز چهارشنبه ۲۵ بهمن، طالبان ضمن تاکید بر مبارزه با حضور آمریکا در افغانستان اعلام کرد که آماده مذاکره برای پایان دادن به خشونت‌ها است.

در این بیانیه که کنگره و مردم آمریکا را خطاب قرار می‌دهد، طالبان از آمریکا می‌خواهد از افغانستان خارج شود.طالبان که علیه «اشغال‌گری آمریکا» و نیز دولت افغانستان می‌جنگد گفته که باید حق این گروه برای تشکیل دولتی که با عقاید مردم همخوانی دارد به رسمیت شناخته شود. طالبان در این بیانیه ضمن تاکید بر اینکه درخواست مذاکره به معنی ضعف آنان نیست، می‌افزاید: «اولویت ما حل مشکل افغانستان از راه صلح‌آمیز است، و ما متمایل به ایفای نقشی سازنده در این مسیر هستیم».

طالبان گفته که هنوز فرصت برای گفت‌گو باقی است و تاکید کرده‌ است که به دنبال ضربه‌زدن به هیچ کشور دیگری نیست. علی‌رغم درگیری‌های خونین اخیر، دولت افغانستان هنوز از طریق سازمان‌های بین‌المللی و نیز سازمان ملل متحد در سطحی پایین با گروه طالبان در ارتباط است.

در بیانیه طالبان، اشاره‌ای به حملات اخیر این گروه به یک هتل در کابل با ۳۰ کشته و حمله انتحاری در بازار پایتخت با بیش از ۱۰۰ کشته اشاره‌ای نشده است.   

دولت افغانستان نیز پیش از سرگیری حملات طالبان در یک‌ ماه اخیر، از مذاکره با این گروه برای اتمام جنگ داخلی ۱۷ ساله خبر داده بود.

این در حالی‌ست که به دنبال حملات خونبار طالبان در چند هفته گذشته به کابل، دولت افغانستان و آمریکا از سخت‌تر شدن مواضع‌شان علیه طالبان سخن گفته‌اند.مقامات افغانستان هنوز واکنشی به این بیانیه نشان نداده‌اند.

گروه طالبان در نامه سرگشاده به کنگره آمریکا از نمایندگان خواسته است که برای پایان دادن به جنگ افغانستان،‌ دولتمردان خود را زیر فشار قرار دهند.

هارون نجفی زاده در خصوص این نامه و اهمیت آن توضیح داده است. 

 

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More