شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طوفان‌های اقیانوسی در راه فیلیپین، تایوان، هنگ‌کنگ و شرق آمریکا

 

ابرطوفانِ منکوت پس از آن‌که از گوآم، قلمرو متعلق به آمریکا در اقیانوس آرام گذشت، در مسیر فیلیپین، تایوان و درنهایت هنگ‌کنگ قرار گرفته است و هم‌زمان طوفان فلورانس که ابعاد آن به‌اندازه ایالت کارولینای شمالی است، در راه رسیدن به سواحل این ایالت و ایالت‌های ویرجینا و کارولینای جنوبی در شرق آمریکا است.

 

 

 

 

مرکز طوفان‌های اقیانوسی دولت فدرال آمریکا، فلورانس را طوفانی «مهلک» خواند که سیلاب‌هایی «فاجعه‌بار» به‌همراه خواهد داشت و بادهایش «ویرانگر» هستند. پیش‌بینی شده است همراه این طوفان، در برخی مناطق شرقی آمریکا ۶۰ ساعت بارش پیاپی باران بیاید.

در طوفان‌هایی شبیه به فلورانس، بیشترین تلفات انسانی در سیلاب‌های پس از بارندگی و گذر طوفان رخ می‌دهند.

این طوفان همچنان طوفانی درجه چهار محسوب می‌شود هرچند برای چند ساعت به‌اندازه یک طوفان درجه پنج (قوی‌ترین در فهرست طوفان‌های اقیانوسی) قدرت گرفته بود.

 

 

 

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در چند توییت از «قدرت‌ گرفتن» این طوفان ابراز نگرانی کرد، ولی همزمان یادآور طوفان اخیر فلوریدا و تگزاس شد و گفت در پورتوریکو،‌ دولت آمریکا توانسته «کار خارق‌العاده‌ای» در مهار آسیب‌های گذر طوفان ماریا داشته است.

به تازگی دولت محلی پورتوریکو، تعداد کشته‌های طوفان ماریا را از ۶۴ نفر به ۲۹۷۵ افزایش داد و بدین‌ترتیب، گذر ماریا از این قلمرو آمریکا، تبدیل به بدترین فاجعه محیط‌زیستی تاریخ آمریکا شد.

 

منکوت قدرتمندتر از فلورانس در راه هنگ‌کنگ

طوفان منکوت با قدرت درجه پنج (قوی‌ترین طوفان‌های اقیانوسی) و با سرعت ۲۵۲ کیلومتر در ساعت به‌دور خودش می‌چرخد و با سرعت ۱۵ گره دریایی در شرق اقیانوس آرام پیش می‌رود.

در گوآم، عبور منکوت از شمال این جزیره بانی سیلاب و قطعی برق شد ولی هنوز آماری رسمی از کشته‌ها یا زخمی‌ها منتشر نشده است.

حالا پیش‌بینی هواشناسان می‌گوید این طوفان می‌تواند تا ۴۸ ساعت آینده، همچنان قدرتمندتر بشود و این در حالی است که در فیلیپین و تایوان، این طوفان از مناطقی می‌گذرد که دست‌کم ۴۳میلیون نفر در آن‌ها زندگی می‌کنند.

سپس منکوت به دلتای جنوب شرقی چین می‌رسد که هنگ‌کنگ در آن قرار دارد و یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق کره زمین است.

 

دمای غیرعادی بالای آب اقیانوس

اداره جوی و اقیانوسی دولت فدرال آمریکا (نوا) می‌گوید طی هفته‌های اخیر، مناطقی از اقیانوس آتلانتیک شمالی که هم‌اکنون طوفان فلورانس در حال گذر از آن است و پشت‌سرش طوفان‌های ایزاک و هلن قدرت می‌گیرند، دمای آب غیرعادی بالاتر از میانگین مرسوم بوده است.

 

 

 

 

نقشه این اداره از ماه آگوست ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که سواحل نزدیک به آمریکا دمای آب ۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از میانگین مرسوم این آب‌هاست. در برخی سواحل شرقی آمریکا، دمای آب تا هفت برابر سریع‌تر از میانگین جهانی، گرم می‌شود.

علت را می‌توان در گرمایش زمین ناشی از فعالیت‌‌های آدمی یافت که به تغییر اقلیم منتهی شده است.

همان‌طور که انباشت گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر زمین به افزایش دما و حبس حرارت خورشید در جو زمین منجر می‌شود، آب‌های اقیانوس‌ها مقدم بر سطح خشکی‌ها این حرارت اضافی را جذب می‌کنند.

همزمان ذوب یخ‌ها در گرینلند، آب شیرین به شمال اقیانوس آتلانتیک وارد می‌کند و بر جریان‌های داخل اقیانوس تاثیر می‌گذارد و درنتیجه‌اش آب گرم‌تر بیشتری به این سواحل می‌رسند.

آب گرم‌تر اقیانوس حرارت و رطوبت بیشتری را در اتمسفر بر فراز خود نگه می‌دارد. برای همین در سواحل شرقی آمریکا و کانادا، در گذر این تابستان دمای شب‌ها غیر عادی بالا باقی ماند و همزمان درصد رطوبت هم بالا است.

شرایط مشابه را در اقیانوس آرام و اقیانوس هند می‌توان مشاهده کرد.

روز دهم سپتامبر، ۹ طوفان اقیانوسی فعال در سطح زمین مشاهده شدند که یک رکورد در تاریخ معاصر آدمی است.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More