شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عادل الجبیر: عربستان‌سعودی به دنبال جنگ با ایران نیست

عادل الجبیر، وزیرمشاور در امورخارجه عربستان‌سعودی، اعلام کرد کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست.

جبیر، روز پنجشنبه نهم خرداد، در یک گفت‌وگوی تلویزیون جهانی بی‌بی‌سی گفت: «عربستان‌سعودی به دنبال جنگ با ایران نیست،‌ اما اقدامات خصمانه این کشور در منطقه را هم تحمل نمی‌کند.» او با اشاره به تشدید تنش‌ها در منطقه گفت این یک دوره «خیلی حساس در تاریخ منطقه ما» است.

جبیر همچنین درباره احتمال تنش نظامی و درگیری گفت: «ما اعلام کرده‌ایم که به دنبال جنگ نیستیم و می‌خواهیم با تمام هزینه‌ها از آن پرهیز کنیم.»

او اضافه کرد که طرف ایرانی باید برای برگشتن شرایط به «حالت عادی» تلاش کند.

وزیر پیشین امورخارجه عربستان‌سعودی تکذیب مقام‌های ایران درباره ادعاهای نظامی مطرح درباره این کشور را «خنده‌دار» خواند و توضیح داد: «ایرانی‌ها به قاچاق تسلیحات می‌پردازند و امضای این کشور بر روی آن‌ها وجود دارد. این چیزی نیست که تنها ما بگوییم،‌ بازرسان بین‌المللی هم این را گفته‌اند.»

پیشتر و در ابتدای هفته، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که سپاه پاسداران در حملات موشکی منطقه سبز بغداد و بندر فجیره امارات متحده عربی دست داشته است. ریاض نیز ایران را متهم به دست داشتن در حملات خطوط لوله نفتی خود کرده است.  

جبیر همچنین در پاسخ به سوالی درباره صحت تحریک ایران برای حمله نظامی و اقدام متقابل از سوی عربستان‌سعودی گفت: «این ادعا درست نیست، ‌چرا که جنگ در منطقه به ضرر همه خواهد بود.»

همزمان با این مصاحبه در مکه،‌ سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب با دعوت پادشاهی عربستان‌سعودی در نشستی اضطراری گرد هم آمده‌اند تا موضوع حمله‌های اخیر به خطوط لوله نفت عربستان‌سعودی و کشتی‌های نفتی در بندر فجیره امارات‌متحده‌عربی را بررسی کنند.

در واکنش به اظهارات مقامات عربستان سعودی،  ‌‌رضا‌نجفی،‌ مدیرکل صلح‌ و‌ امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی در عربستان‌سعودی به سر می‌برد،‌ امروز اعلام کرد: «جمهوری‌اسلامی ایران شدیدا این ادعاها را رد می‌کند.» او گفت امیدوار است این نشست‌ها در ماه رمضان موجب تقویت وحدت امت اسلامی شود.

ابراهیم عساف، وزیر امور خارجه عربستان سعودی چهارشنبه شب در نشست وزرای خارجه کشورهای عربی گفت که حادثه حمله به تاسیسات نفتی در خلیج فارس باید با قدرت پاسخ داده شود. او گفت کشورهای منطقه باید تلاش بیشتری برای مقابله با فعالیت‌های شبه‌نظامیان افراطی و تروریستی انجام دهند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More