شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

علی احساسی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان کانادا: جهان باید جمهوری اسلامی را در زمینه حقوق‌بشر پاسخگو کند

علی احساسی، نماینده پارلمان کانادا، با محکوم کردن سوابق «وحشتناک» حکومت ایران در زمینه حقوق بشر از جامعه جهانی خواست جمهوری اسلامی را به پاسخگویی وادار کند.

احساسی روز چهارشنبه طی سخنانی در پارلمان کانادا با اشاره به سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ گفت: «تظاهرات مسالمت‌آمیز با سرکوب بی‌رحمانه دولت همراه شد و به کشته شدن بیش از ۳۰۰ غیرنظامی بی‌گناه و ده‌ها و ده‌ها دستگیری فرمایشی انجامید.»

افزود: «دو ماه پس از آن، پرواز ۷۵۲ با ۱۷۶ سرنشین و خدمه در آسمان تهران با بی‌رحمی هدف دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت.»

احساسی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف به نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد گفت: «چنین الگوی ترسناک رفتاری همچنین در برخورد غیرعادلانه با نسرین ستوده، وکیل اسطوره‌ای حقوق بشر، و اعدام وحشتناک نوید افکاری، قهرمان ۲۷ ساله کشتی، دیده می شود.»

او افزود: «این ستمگری رژیم ایران نباید نادیده گرفته شود. هیچ فرد ایرانی لایق این نیست که روز به روز، هفته به هفته و سال به سال در ترس و سرکوب زندگی کند.»

احساسی از دولت کانادا به خاطر تهیه قطعنامه‌ای در سازمان ملل در محکومیت بی‌احترامی فاحش رژیم ایران نسبت به حقوق بشر تشکر کرد و گفت: «جامعه بین‌الملل نباید خود را به ندیدن بزند. ما برای پاسخگو کردن حکومت ایران باید به تلاش‌های خود ادامه داده و از آنها بخواهیم تا به مرعوب کردن و مردم خود پایان دهند.»

هفته گذشته، مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای «نقض شدید و فاحش حقوق‌بشر» در ایران را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست به آزار و تبعیض مخالفان و اقلیت‌ها پایان دهد.

قطعنامه سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران خواست افرادی که برای دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های خود زندانی شده‌اند، به ویژه معترضانی که در تظاهرات صلح‌آمیز آبان۹۸ و دی‌ماه بازداشت شده‌اند را آزاد کند و احکام سنگین صادر شده، از جمله اعدام و حبس‌های طولانی، علیه معترضان را لغو کند.

این قطعنامه که به پیشنهاد کانادا و ۳۰ کشور دیگر از جمله آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه ارائه شده بود، با اشاره به پرونده‌های نقض حقوق بشر از جمله اعترافات اجباری و‌ تحت شکنجه، همچون پرونده اعدام نوید افکاری و مرگ ‌های مشکوک افراد در زندان‌ها، از جمهوری اسلامی خواست رویه‌ای شفاف برای پاسخگویی در قبال این موارد در پیش گیرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More