شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فرانسه: جایگزینی برای برجام وجود نداردرییس جمهور فرانسه می‌گوید این کشور طرحی جایگزین برای توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

به گزارش رویترز، روز یکشنبه ۲ اردیبهشت، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس‌نیوز آمریکا گفت که ایالات متحده آمریکا باید تا زمانی که گزینه بهتری برای برجام وجود ندارد به این توافق پایبند بماند.

این در حالی است که مکرون قرار است از روز دوشنبه سوم اردیبشهت سفری سه روزه به واشنگتن آغاز کند. به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید، مذاکرات روز سه‌شنبه روسای جمهور آمریکا و فرانسه به موضوع توافق هسته‌ای با ایران اختصاص خواهد یافت.

رئیس‌جمهور فرانسه در این مصاحبه همچنین گفت که:« بهتر است چهارچوب فعلی را نگه داریم، چرا که بهتر از موقعیت مسله کره شمالی است».

مکرون با اشاره به عدم وجود جایگزینی برای برجام افزود که او می‌خواست با «افزودن موضوع موشک‌های بالستیک و نیز مداخلات ایران در منطقه، این توافق را کامل کند».

آمریکا چندی پیش به اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل داده بود تا برجام را مطابق با انتظارات واشنگتن در این خصوص اصلاح کرده، در غیر این‌صورت آمریکا از این توافق خارج خواهد شد.

با نزدیک شدن زمان این ضرب‌الاجل، کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی نشستی در برلین آلمان موضوع ضرب‌الاجل آمریکا برای ۲۲ اردیبهشت امسال در خصوص احتمال خروج یک طرفه واشنگتن از برجام را بررسی کردند.

همزمان۵۰۰ نفر از نمایندگان پارلمان‌های اروپا روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین در نامه‌ای از کنگره آمریکا خواستند تا اجازه ندهد آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More