شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فلیسین کابوگا، متهم اصلی نسل‌کشی رواندا در نزدیکی پاریس دستگیر شد

پلیس فرانسه روز شنبه فلیسین کابوگا، یکی از متهمان اصلی کشتار ۸۰۰ هزار نفر در رواندا، را در یک آپارتمان در نزدیکی پاریس دستگیر کرد.

کابوگای۸۴ ساله به مدت ۲۶ سال در حال فرار بود و با هویتی ساختگی زندگی می‌کرد. او در زمان نسل کشی سال ۱۹۹۴ یکی از ثروتمندترین افراد در رواندا بود و گفته می‌شود حامی مالی شبه‌نظامیان هوتو بود که با کشتار ۸۰۰ هزار کودک، زن و مرد از اقلیت توتسی یکی از بزرگ‌ترین فجایع معاصر را رقم زد.

گفته می شود در این نسل‌کشی بسیاری از قربانیان با قمه و سلاح سرد کشته شده‌اند.    

کابوگا همچنین یکی از گردانندگان یک ایستگاه رادیویی بود که به نفرت‌افکنی علیه اقلیت توتسی و نیز هوتوهای میانه رو می پرداخت و مخاطبانش را به کشتن توتسی‌ها ترغیب می‌کرد.  

فلیسین کابوگا یکی از هشت متهم متواری نسل کشی در رواندا بود که از سال ۱۹۹۷ از سوی دیوان کیفری بین‌المللی تحت تعقیب قرار گرفته بودند.

پلیس فرانسه موفق شد در یک عملیات هماهنگ که شامل جستجوی هم‌زمان در چند نقطه بود کابوگا را دستگیر کند. قرار است پس از طی مراحل قانونی در سیستم قضایی فرانسه، کابوگا برای محاکمه به تانزانیا فرستاده شود.

در این عملیات چندلایه، پلیس و دستگاه قضایی ۹ کشور دیگر همکاری داشتند. از جمله این کشورها آمریکا، بلژیک و سوئد هستند که در سال ۱۹۹۴ درخواست پناهندگی کابوگا را رد کرده بودند.  

پیش از این، گمان بر این بود که کابوگا در جمهوری دموکراتیک کنگو و یا کنیا باشد و برای دستگیری او پنج میلیون دلار جایزه تعیین شده بود.

دستگیری او یکی از پیروزی‌های نادر دیوان کیفری بین‌المللی است که اخیرا از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، و دولت‌های آفریقایی به شدت مورد انتقاد قرار داشت. این دیوان طی سال‌های اخیر شاهد اتفاق‌های ناخوشایندی بوده است.

دولت‌های آفریقایی می‌گویند دیوان کیفری بین‌المللی بیش از حد بر جرایم قاره آفریقا متمرکز شده است. از سوی دیگر، سال گذشته، آمریکا ویزای دادستان عالی این دیوان را که برای بررسی جرایم جنگی احتمالی نیروهای آمریکایی در افغانستان راهی ایالات متحده شده بود لغو کرد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More