شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح «لغو منع سفر اتباع چند کشور به ایالات متحده» را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را به تصویب رساند که ممنوعیت اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، برای سفر اتباع چندین کشور به آمریکا، از جمله شهروندان ایرانی، را لغو می‌کند.

این طرح اختیارات رییس‌جمهوری در تصمیمات مربوط به مسائل مهاجرتی را نیز محدود کرده و اعمال تبعیض مذهبی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به مهاجرت را ممنوع می‌کند.

بر اساس این طرح، وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی آمریکا موظف هستند قبل از اعمال هرگونه محدودیتی با کنگره مشورت کنند وگرنه هر گونه اقدام آنها بلافاصله لغو خواهد شد.

همچنین افرادی که محدودیت‌های احتمالی به صورت غیرقانونی به آنها ضرر رسانده می‌توانند در دادگاه فدرال علیه چنین اقدامی اعلام جرم کند.

ترامپ، مقررات منع سفر به آمریکا را در سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشت و به موجب آن سفر اتباع کشورهای ایران، عراق، سوریه، سودان، لیبی و یمن به آمریکا ممنوع شد.

به گزارش رویترز، ناظران معتقدند این طرح در مجلس سنا که در کنترل جمهوری‌خواهان است شانسی نخواهد داشت.

جمهوری‌خواهان به این طرح اعتراض کرده‌اند و آن را تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا ارزیابی کرده‌اند. آنها همچنین معتقدند این طرح توانایی رییس‌جمهور در متوقف کردن مهاجرت‌ها به آمریکا را در زمان شیوع کرونا محدود خواهد کرد.

در مقابل، موافقین بر این باورند که طرح فوق برای جلوگیری از سیاست‌های تبعیض‌آمیز و غیرقانونی ضروری است.

جرولد ندلر، رییس‌کمیته قضایی مجلس نمایندگان، تصویب این طرح را اقدامی مهم عنوان کرد که جلوی تندروی قوه مجریه را می‌گیرد، از حق کنگره در تعیین قوانین مهاجرت دفاع می‌کند و یکی از «گناهان نخستین دولت ترامپ در اعمال ممنوعیت علیه مسلمانان» را اصلاح می‌کند.

ندلر گفت اقدام ترامپ در اعمال منع سفر افراد خارجی در سال ۲۰۱۷ از همان ابتدا «غیر قانونی، تبعیض‌آمیز و از لحاظ اخلاقی تاسف برانگیز» بود.

روز دوشنبه، جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته بود در صورتی‌که در انتخابات پیروز شود طرح ترامپ در ممنوع کردن سفر اتباع چندین کشور خارجی را لغو خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More