شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از خواست مردم ایران برای رسیدن به جمهوری دموکرات، سکولار و غیرهسته‌ای

اعضای جمهوری خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن از ارائه قطعنامه‌ای با حمایت ۱۱۳ نماینده از هر دو حزب در صحن این مجلس خبر دادند که هدف از آن حمایت از خواست مردم ایران برای رسیدن به«جمهوری ایرانی دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای» و محکومیت «نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم دولتی» از سوی جمهوری اسلامی است.

نامه اعضای مجلس نمایندگان آمریکا کشتار هزار و ۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، اعدام نوید افکاری و محکومیت اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، به شرکت در یک عملیات بمب‌گذاری در پاریس، را نمونه‌هایی از نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی و حمایت آن از تروریسم خواند و نسبت به این روند ابراز نگرانی کرد.

این نامه افزود: آمریکا باید در همکاری با متحدان خود، به ویژه متحدان حوزه بالکان، که حضور ایران به کشورهای آنها نیز رسیده، جمهوری اسلامی را در ارتباط با سوءاستفاده از مزایای دیپلماتیک خود پاسخگو کرده و از «فعالیت‌های مخرب» نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران جلوگیری کند.

متن قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا علاوه بر اشاره به سرکوب اعتراضات مردمی در ایران در تیر ۱۳۷۸، ۱۳۸۸، دی ۹۶ و آبان ۹۸ و حبس و شکنجه و اعدام معترضین، نسبت به قتل و دستگیری ۸۶۰ روزنامه‌نگار در ایران از انقلاب سال ۵۷ هشدار داد.

سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی و محرومیت آنها از حقوق شهروندی، موج اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و دفن آنها در گورهای دسته‌جمعی از دیگر موارد نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی هستند که در متن این قطعنامه به آنها پرداخته شده است.

این قطعنامه همچنین با اشاره به دستگیری اسدالله اسدی به جرم شرکت در یک توطئه بمب‌گذاری در پاریس و دستگیری دو مامور ایرانی دیگر در آلبانی در سال ۲۰۱۸ به اتهام شرکت در یک توطئه بمب‌گذاری دیگر، نسبت به فعالیت‌های مراکز دیپلماتیک ایران در نقاط مختلف جهان هشدار داد.

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا آژانس‌های مرتبط با دولت آمريكا را به همکاری با متحدين اروپايی، از جمله كشورهای عضو بالكان، فرا خواند تا ايران را برای نقض پروتكل‌های ديپلماتيك پاسخگو کنند و از دولت‌ها خواست علیه «فعاليت‌های مخرب» هیات‌های دیپلماتیک ایران اقدام کنند.

این قطعنامه با اعلام همبستگی کنگره آمریکا با مردم ایران «كه به تظاهرات‌های مسالمت آميز و مشروع خود عليه يك رژيم سركوبگر و فاسد ادامه می‌دهند» تاکید کرد که «حق مردم ايران برای برقراری يك جمهوری ایرانی دموکراتیک، سكولار و غیر اتمی  را به رسميت می‌شناسد.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More