شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دوعضو مجلس نمایندگان آمریکا برای شناسایی منابع مالی جمهوری اسلامی طرحی را ارائه کردند

دو عضو جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طرحی ارائه کردند که در صورت تصویب، وزارت خزانه داری و جامعه اطلاعاتی آمریکا را مکلف می‌کند که منابع مالی حکومت ایران را که به جمهوری اسلامی کمک کرده با وجود تحریم‌ها به فعالیت‌های خود ادامه دهد شناسایی کرده و به کنگره گزارش دهند.

به موجب این طرح که از سوی جیمز فرنچ هیل، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، و ال لاسان، عضو دموکرات این مجلس، تهیه شده، دولت جو بایدن موظف می‌شود «مقدار تقریبی کل بودجه‌ای» که حکومت ایران در اختیار دارد و نیز موسسات مالی که با جمهوری اسلامی همکاری می‌کنند را به اطلاع کنگره برساند.

بر اساس این طرح، گزارش‌ها به کنگره باید اطلاعات مربوط به رهبر جمهوری اسلامی، رییس‌جمهوری، اعضای شورای نگهبان، وزیر اطلاعات، فرمانده سپاه پاسداران و سایر مقامات مرتبط با سرویس‌های نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی را شامل شود.

جیمز فرنچ هیل و ال لاسان هنگام رونمایی از طرح خود در بیانیه‌ای گفتند: «این طرح می‌تواند با ترکیب داده‌های موجود با اطلاعاتی که از سوی سیستم اطلاعات و امنیت آمریکا ارائه می‌شود، دریچه ارزشمندی به فساد اقتصادی طبقه مذهبی حاکم بر ایران ارائه دهد و از این طریق منابع مالی آنها را که صرف حمایت از تروریسم می‌شود، محدود کند.»

به گزارش واشینگتن فری بیکن، کنگره می‌تواند از این اطلاعات برای وضع تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی استفاده کند.

طبق این گزارش، این طرح که پیش‌بینی می‌شود با حمایت گسترده هر دو حزب در کنگره همراه شود، همچنین می‌تواند به افزایش مخالفت ها با اقدام دولت جو بایدن در مذاکره برای احیای برجام منجر شود.

جیمز فرنچ هیل در گفت‌وگو با واشینگتن فری بیکن گفت: «با وجود توطئه اخیر مقام‌های ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد از خاک آمریکا، دولت بایدن به دنبال لغو تحریم‌های بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان است تا آنها دوباره به میلیاردها دلار دارایی‌های توقیف شده ایران دسترسی پیدا کنند.»

او افزود: «بسیار نامحتمل است که این پول به شهروندان عادی ایران، که برای دهه‌ها تحت حکومت خودکامه و بی‌رحم آیت‌الله‌ها در تهران بوده‌اند، برسد.»

بر اساس گزارش واشینگتن فری بیکن، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شبکه‌ای از دارایی‌ها به ارزش تقریبی ۹۵ میلیارد دلار را در اختیار دارد، که این ثروت در شرایطی که مردم ایران با کمبود آب، غذا و مایحتاج ضروری مواجه هستند، صرف در قدرت نگه داشتن جمهوری اسلامی می‌شود.

این گزارش افزود: «ایران همچنین به مقادیر بسیار بالایی پولشویی اقدام می‌کند که مقدار آن هنوز مشخص نیست، اما بخش مهمی از عواید آن برای حمایت از حماس، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان و گروه‌های تروریستی در عراق، سوریه و یمن صرف می‌شود.»

واشینگتن فری بیکن همچنین گفت که طرح این دو نماینده می‌تواند به شناسایی تعداد دقیق‌تری از فعالیت‌های پولشویی جمهوری اسلامی منجر شود.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More