شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مخالفان سوری سلاح سنگین خود را تسلیم کردند و راهی ادلب شدند

 

دیده‌بان حقوق بشر سوریه خبر داد که مخالفان بشار اسد، در حومه شمالی حمص و حومه جنوبی حماه، طی توافقی، سلاح سنگین و متوسط خود را به نیروهای روسیه و سوریه تسلیم کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جنگجویان مخالف اسد در حمص و حماه، در قبال تسلیم سلاحشان، می‌توانند به همراه خانواده‌هایشان، به ادلب یا حلب در شمال سوریه بروند.  

بر اساس توافق پنج روز پیش با روسیه، در مناطق الرستن، تلبیسه و الحوله، پس از برقراری آتش‌بس، شبه‌نظامیان در صورتی که مایل باشند، با تسلیم سلاحشان، راهی شمال سوریه می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، روز شنبه پانزدهم اردیبهشت، گفته که در پی این توافق، مخالفان سوری، برای روز دوم، سلاح سنگین خود را به نیروهای روس و سوریه تسلیم کردند.

 

 

بر اساس این گزارش، اجرای این توافق، به رغم برخی مخالفت‌ها، از روز پنج‌شنبه آغاز شد و هنوز ادامه دارد.

رامی عبدالرحمن، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه، گفته که عملیات تخلیه جنگجویان و غیرنظامیان که خواهان خروج از مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال سوریه هستند، پس از پایان روند تحویل سلاح، آغاز خواهد شد.  

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در گزارشی گفته که این افراد به استان ادلب (شمال غرب) و منطقه جرابلس در استان حلب خواهند رفت.

 

 

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نزدیک به ۱۶۵۰ شبه‌نظامی و غیرنظامی، صبح روز شنبه پانزدهم اردیبهشت، به مناطق شمال سوریه رسیدند.

پیش از این، در توافق‌های مشابهی میان مخالفان مسلح و روسیه، هزاران نفر از مخالفان سوری به همراه خانواده‌هایشان، مناطقی در غوطه‌شرقی را ترک کردند و راهی شمال سوریه شدند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More