شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشاور ارشد دفاعی بریتانیا:‌ فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران تاکتیک مذاکره‌ای است

جان لوریمر،‌ سپهبد ارتش بریتانیا و مشاور ارشد دفاعی در حوزه خاورمیانه،‌ می‌گوید ایران تلاش می‌کند موقعیتش را قبل از هرگونه مذاکره با تقویت موشک‌های بالستیک، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و همچنین تسریع برنامه هسته‌ای استحکام ببخشد. 

این فرمانده ارشد نظامی در آخرین گفت‌وگو پیش از ترک ارتش بریتانیا، روز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه ایران را «بزرگترین چالش» خاورمیانه خواند و گفت جو بایدن،‌ رییس‌جمهور آمریکا، در این منطقه با «آزمایش اساسی سیاست خارجی» مواجه خواهد شد.

او در گفت‌وگویی با پایگاه خبری نشنال اشاره کرد در این شرایط ضروری است آمریکا با کارزار تهران مقابله کند و به نقش خود در حفظ نیروها روی زمین، به ویژه کنترل داعشی که در حال احیاست، ‌ادامه دهد.

لوریمر اشاره کرد ایران از «تقویت موشک بالستیک و تسلیحات پهپادی»، «تسریع برنامه هسته‌ای » و «انجام جنگ‌های نیابتی» به عنوان بخشی از تاکتیک‌های مذاکره‌ای خود استفاده می‌کند.

او افزود:‌ «ایران در تلاش است موقعیت خود را قبل از هرگونه مذاکره تقویت کرده تا بتواند از موضع قدرت مذاکره کند. فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن‌ها در سراسر منطقه بخشی از این [تاکتیک] است.»

این فرمانده ارتش بریتانیا در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با اشاره به نخستین سخنرانی حوزه سیاست خارجی جو بایدن گفت رییس‌جمهور آمریکا در تغییرات چندجانبه در حوزه سیاست خارجی عجله نخواهد کرد و توافق هسته‌ای و روابط با ایران در فهرست اولویت‌های سیاست خارجی دولت او «بسیار بالا» است. 

او در زمینه تنش‌های میان ایران و کشورهای همسایه گفت بسیاری از همسایگان ایران امیدوارند که بایدن بتواند عناصر سیاست «فشار حداکثری» به ایران را حفظ کند، چرا که تحریم‌های سخت‌گیرانه «در بعضی کشورها واکنش بسیار خوبی داشته است.»

جان لوریمر به عنوان سپهبد ارتش بریتانیا به زبان عربی مسلط است و طی سه سال گذشته به عنوان مشاور ارشد دفاعی در حوزه خاورمیانه سفرهای بسیاری به سراسر منطقه خاورمیانه داشته و با رهبران آن‌ها ملاقات کرده است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More