شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نسبت به افزایش درگیری‌ها در بیت المقدس ابراز نگرانی کرد

جیک سالیوان،‌ مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اسرائیلی خود نگرانی ایالات متحده را از درگیری‌های اخیر بیت‌المقدس، ابراز کرد.

کاخ سفید روز یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت، در بیانیه‌ای اعلام کرد که سالیوان در گفت و گو با میر بن شبات به تعاملات اخیر مقام‌های ارشد آمریکا با مقام‌های اسرائیل، فلسطین و شرکای منطقه‌ای برای پیشبرد گام‌هایی در راستای تامین آرامش در منطقه و کاهش تنش و خشونت‌ها اشاره و بر آنها تاکید کرد.

ناآرامی‌های اخیر در بیت‌المقدس پس از آن آغاز شد که شماری از ساکنان فلسطینی در محله «شیخ جراح» بیت‌المقدس شرقی برای احداث شهرک‌های یهودی‌نشین از خانه‌هایشان بیرون رانده شدند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت و گو با همتای اسرائیلی خود بار دیگر بر نگرانی آمریکا از اخراج احتمالی فلسطینیان از خانه‌هایشان در شیخ جراح تاکید کرد.

در این گفت و گو دو طرف هم نظر بودند که شلیک راکت و فرستادن بالن‌های آتش زا از سمت غزه به اسرائیل غیرقابل قبول بوده و باید محکوم شود.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل نیز در واکنش به خشونت و درگیری اخیر در بیت المقدس ابراز نگرانی کرد.  

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز دوشنبه برای بررسی تنش های فزاینده در بیت المقدس شرقی و اطراف مسجد الاقصی تشکیل جلسه دهد. جلسه به درخواست دو سوم اعضای شورای امنیت تشکیل خواهد شد.

روزنامه جروزالم پست نوشته است که به نظر نمی‌رسد در این نشست تصمیمی علیه اسرائیل گرفته شود اما برگزاری آن یک نشانه دیگر از افزایش نگرانی‌های بین‌المللی درباره خشونت‌ها در بیت‌المقدس است. 

پیشتر نیز شماری از نهادهای بین‌المللی اقدام اخیر اسرائیل را محکوم کرده‌اند. با این حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت کشورش فشارهای بین‌المللی برای توقف شهرک‌سازی در بیت‌المقدس را رد می‌کند.

گروه حماس از فلسطینیان خواسته است تا روز پنج‌شنبه، پایان ماه رمضان، را به حضور در خیابان‌ها ادامه دهند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More