شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ناکامی شورای امنیت در محکومیت اظهارات «یهودی‌ستیزی» محمود عباس

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد نتوانست بیانیه‌ای در محکومیت اظهارات محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درباره هولوکاست، صادر کند.

عباس سه روز پیش، در سخنانی گفته بود که «دلیل اصلی وقوع هولوکاست، نه باورهای یهودی، بلکه رفتارهای اجتماعی یهودیان در عرصه‌های اقتصادی همچون رباخواری بوده است».

او روز گذشته از اظهارات خود عذرخواهی کرده و طی بیانیه‌ای،«یهودی‌ستیزی» را محکوم کرد و هولوکاست را « وحشت‌ناکترین جنایت تاریخ» خواند.

نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد پس از ناکامی شورای امنیت در محکومیت اظهارات عباس، در بیانیه‌ای گفت:«اظهارات ضد یهودی و منزجرکننده رهبر فلسطینی چشم‌انداز صلح در خاورمیانه را تضعیف می‌کند».

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل افزود:« زمانی که شورای امنیت در محکوم کردن چنین اعمالی شکست بخورد، اعتماد به قدرت و توانایی‌های سازمان ملل متحد برای حل بحران‌ها کاهش می‌یابد.»

منصورالعتیبی نماینده کویت در شورای امنیت گفته که پانزده عضو شورای امنیت، با انتشار بیانیه مطبوعاتی، با محکومیت عباس، مخالفت کردند.

رئیس تشکیلات خودگران فلسطین روز گذشته، به منظور کاهش انتقادها، در بیانیه‌ای گفت:« اگر مردم، به‌ویژه یهودی‌ها، از اظهاراتم در برابر شورای ملی فلسطین، احساس اهانت کردند، از آنها عذرخواهی می‌کنم. مایلم که برای همه تأکید کنم که آن قصد( توهین) را نداشتم، و بار دیگر بر احترام خود به دین یهود و همه دین‌های آسمانی تأکید می‌کنم».  

از سوی دیگر، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، عذرخواهی عباس را رد کرده و در صفحه توئیتر خود به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین حمله کرد.

لیبرمن در در صفحه توییتر خود در پاسخ به عباس گفت:« ابومازن هولوکاست را انکار می‌کند. او پایان‌نامه‌ دکترا را در انکار هولوکاست نوشت. سپس در نفی این حادثه کتابی منتشر کرد. اینچنین باید با او (محمود عباس) رفتار کرد. عذرخواهیش پذیرفتنی نیست».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More