شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل رسما ایران را متهم به حمله به کشتی اسرائیلی کرد

گیلعاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، گیلعاد اردان، در نامه‌ای به شورای امنیت، رسما ایران را متهم به حمله به یک کشتی باری اسرائیلی در دریای عمان کرد و هشدار داد که اسرائیل با تمام توان از خود و حق حاکمیتش دفاع می‌کند. 

اردان از شورای امنیت خواسته که این اقدام ایران را محکوم کند. این نامه به دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش و سفیر آمریکا در این سازمان، لیندا تامس گرین‌فلد فرستاده شده که در حال حاضر ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد.

اردان در این نامه نوشت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وسایل انفجاری را به بدنه کشتی چسباند که خسارتی زیادی به جا گذاشت و کشتی را وادار کرد که به منظور تامین امنیت خدمه، دور زده و در بندر دبی پهلو بگیرد.»

او سپس با اشاره به رخدادهای دو سال گذشته در منطقه، از جمله توقیف یک کشتی کره‌ای و حملاتی به چند کشتی دیگر که به ایران نسبت داده شده‌اند، نوشت: «این‌ها و دیگر حملات تروریستی ایران و گروه‌های تحت حمایت ایران در دریاها، نه تنها امنیت و ایمنی حمل و نقل دریایی را تهدید می‌کند، بلکه نقض آشکار منشور ملل متحد و قطعنامه‌های شورای امنیت است.»

اردان در ادامه خواهان محکوم کردن این اقدام ایران از سوی شورای امنیت و مجازات جمهوری اسلامی بابت این اقدام و دیگر «اقدامات بی‌ثبات کننده» تهران شده است.

ساعاتی پیش از ارسال این نامه، وزیر دفاع اسرائیل، بنی گنتس، در سخنانی این حمله را تلویحا به تلاش برای بازگشت به برجام مرتبط کرده بود. گنتس گفت: «در روزهای اخیر شاهد اقداماتی از سوی ایران بودیم که هدفشان بالا بردن دست ایران در چانه‌زنی در مذاکرات اتمی است.»

گنتس سپس هشدار داد که اسرائیل به واکنش به اینگونه اقدامات ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع اسرائیل در بخش دیگری از اظهاراتش نیز، گزارش‌های اخیر رسانه‌های اسرائیلی مبنی بر اینکه این کشور در تلاش برای ایجاد یک پیمان دفاعی با کشورهای عرب منطقه در برابر تهران است را تایید کرد. هرچند که گنتس گفت موضوع «پیمان دفاعی» مطرح نیست و این کشورها در تلاش هستند که به یک «ساز و کار امنیتی ویژه» در مقابل ایران دست یابند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More