شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نخست وزیر اتیوپی برای میانجی‌گیری در بحران سودان وارد خارطوم شد

با شدت گرفت بحران سیاسی در سودان، اتیوپی امیدوار است تا در نقش میانجی‌، شورای نظامی انتقالی سودان و مخالفان این کشور را بار دیگر به پای میز مذاکره بکشاند.

ابو احمد، نخست وزیر اتیوپی امروز جمعه، ۱۷ خرداد وارد خارطوم پایتخت سودان شد تا با نمایندگان دو طرف دیدار و گفت‌وگو کند.

پیشتر شورای نظامی انتقالی سودان و مخالفان این کشور بر سر گذار دموکراتیک قدرت به غیرنظامیان گفت‌وگوهایی را آغاز کرده بودند. اما روز دوشنبه با حمله نیروهای امنیتی به تجمع مخالفان در شهر خارطوم، عملا گفت‌وگوها به بن‌بست رسید.

درگیری‌های خونین میان نیروهای امنیتی و مخالفان سودانی بیش از ۱۰۸ کشته و ۵۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا، کاخ سفید و بسیاری از کشورها خشونت‌های اخیر نظامیان سودانی علیه معترضان را محکوم کردند.

به دنبال برکناری عمر بشیر، رئیس‌جمهوری سابق سودان، از ماه آوریل شورای نظامی انتقالی قدرت را در این کشور در دست گرفته است.

مخالفان دولت که از ماه‌ها پیش از آن در اعتراض به عمر‌ بشیر به خیابانها آمده بودند حاضر نیستند به حاکمیت شورای انتقالی نظامی تن دهند. آنها خواستار استقرار دموکراسی و تشکیل یک دولت غیرنظامی‌اند.

اعتراضات مخالفان ادامه یافت. پس از درگیری‌های خشونت‌بار اخیر، شورای نظامی انتقالی از برگزاری انتخابات زودهنگام تا ۹ ماه دیگر خبر داد. اما مخالفان آن را نپذیرفتند و گفتند اعتراضات خود را متوقف نمی‌کنند.

همزمان فشارهای بین‌المللی بر شورای نظامی انتقالی افزایش یافته است. از یک سو، آمریکا، بریتانیا و نروژ در اعتراض به برگزاری انتخابات زودهنگام، خواستار انتقال قدرت به دولتی غیرنظامی شدند.

از سوی دیگر، اتحادیه آفریقا نیر با تعلیق عضویت سودان، هشدار داده چنانچه شورای نظامی انتقالی قدرت را به دولتی غیرنظامی منتقل نکند، تحریم‌های تنبیهی دیگری علیه این کشور اعمال خواهد شد.    

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More