شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دبیرکل جهاد اسلامی: سلیمانی شخصا در تبدیل سودان به انبار و ایستگاه ارسال سلاح نقش داشت

زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین و کشته شده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، نقش عمده‌ای در تبدیل سودان به انبار و ایستگاه انتقال سلاح به گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در منطقه داشت.

سودان در دوره استقرار حکومت عمرالبشیر و تا هنگام سقوط او در فروردین ماه سال۹۸ روابط بسیار نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران داشت اما وجود انبارها و تبدیل شدن به ایستگاه ارسال سلاح نیروی قدس سپاه پاسداران را رد می‌کرد.

با این حال زیاد نخاله، دبیرکل گروه جهاد اسلامی، در مصاحبه روز پنج‌شنبه خود با شبکه المیادین تاکید کرد که قاسم سلیمانی تمامی امکانات جمهوری اسلامی ایران را برای رساندن سلاح به غزه به کار گرفت، آموزش نیروهای حاضر در  غزه برای استفاده از موشک‌های دوربرد را مطرح کرد و به همین دلیل است که امروز هزاران موشک و کارگاه‌های ساخت خمپاره و آر پی جی در نوار غزه وجود دارد که به شکل شبانه روزی فعالیت می‌کنند.

زیاد نخاله در بخشی از این مصاحبه گفت که قاسم سلیمانی برای اجرای یک تقاهم‌نامه شخصا به سودان رفت و بر پایه همین تفاهمنامه بود که سودان به ایستگاه انتقال سلاح به غزه تبدیل شد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نیز چهار روز قبل در سخنانی مشابه با اشاره به اینکه همه می‌دانند سلیمانی  و برادران در جمهوری اسلامی «از روابط دیپلماتیک هم برای کمک به مقاومت استفاده کرده‌اند»، گفت که فرمانده پیشین نیروی قدس در ایجاد «انبارهای تسلیحات در سودان» برای ارسال به مناطق مختلف از جمله گروه‌های لبنانی و فلسطینی نقش اشت.

نصرالله در همان مصاحبه گفت که «اسرائیلی‌ها انبارهای سلاح و مهمات در سودان را که از آنجا به غزه ارسال می‌شد، بمباران کردند.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان به هدف قرار گرفتن تعدادی از انبارهای تسلیحات نیروی قدس سپاه پاسداران در سودان اشاره کرد و گفت که خود سودانی‌ها در زمان انفجار این انبارها درباره آن صحبت نکردند اما مقام‌های اسرائیلی درباره این انبارها حرف زدند.

تایید نقش سلیمانی در تبدیل سودان به انبار و ایستگاه ارسال اسلحه درحالی صورت گرفته است که پس انفجار ۳ آبان۹۱ آنچه یک «کارخانه نظامی» در نزدیکی خارطوم معرفی شده بود، وزارت امور خارجه دولت وقت سودان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ایران هیچ نقشی در کارخانه نظامی که مورد حمله هوایی قرار گرفت ندارد. 

دولت وقت سودان پس از انفجارها تاکید کرده بود که«برای همه روشن است که ایران نیازی به ساخت سلاح در سودان چه برای خود و چه برای متحدانش ندارد.»

با این حال در همان زمان عاموس گیلعاد، از مقام‌های وقت وزارت دفاع اسرائیل، گفته بود که «سودان به مسیری برای انتقال سلاح‌های ایران به حماس و دیگر تروریست‌های جهادی اسلام‌گرا» تبدیل شده است.

میزان و حجم سلاح‌ها و همچنین کمک‌های مالی که سلیمانی در اختیار شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار می‌داد مشخص نیست.

سه روز قبل نیز محمود الزهار، یکی از اعضای ارشد گروه حماس، به شبکه تلویزیونی العالم گفت که فقط در جریان یک سفرش به تهران در سال ۲۰۰۶، کیف‌هایی حاوی ۲۲ میلیون دلار از قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه،‌ دریافت کرد.

الزهار افزود که در جریان سفر به تهران خواهان کمک مالی شدیم و در این باره سریع تصمیم‌گیری شد، چون من روز بعد باید سفر می‌کردم، در فرودگاه ۲۲ میلیون دلار در چند کیف دیدم.

عضو ارشد گروه حماس در این مصاحبه گفت که  هر کیف حاوی ۴۰ کیلوگرم پول و در مجموع ۲۲ میلیون دلار بود و با اینکه توافق ما با سلیمانی بیش از این مقدار بود اما چون ۹ نفر بیشتر نبودیم نمی‌توانستیم بیش از این مبلغ حمل کنیم.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نیز هفتم دی ماه سال‌جاری گفت که قاسم سلیمانی در «پشت پرده و دور از انظار» علاوه بر تامین موشک و تجهیزات نظامی، کمک‌های مالی بزرگی از درآمد نفتی ایران انجام می‌داد و در یک نمونه بعد از تخریب ۲۰۰ هزار خانه در جنگ ۳۳ روزه تا یک سال هزینه‌ها و اجاره‌ها پرداخت کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخشی از مصاحبه خود با شبکه المیادین، درباره کمک‌های مالی قاسم سلیمانی و جمهوری اسلامی از محل فروش نفت گفت که «در سال ۱۳۸۵ بعد از جنگ ۳۳روزه ۲۰۰هزار خانه خراب شد و بلافاصله حاج قاسم [سلیمانی] و برادران طرح اسکان را پیشنهاد کردند».

نصرالله گفت که در آن زمان « وضع [وضع مالی ایران] از الان بهتر بود» و بهای نفت بالاتر بود  و «سلیمانی و برادران» با اجرای طرح اسکان به صاحبان ۲۰۰ هزار خانه‌ای که در جنگ ۳۳ روزه خراب شدند «یک‌سال هزینه اجاره و معیشت‌شان» را دادند تا خانه‌‌‌‌هایشان را بسازند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More