شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

صبح امروز: الکاظمی، نخست وزیر عراق، در کشتن سلیمانی نقش داشت

 

یک روزنامه وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، را به نقش داشتن در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، متهم کرد.

روزنامه «صبح امروز خراسان رضوی» روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه در یادداشتی با عنوان «موضع بحث‌برانگیز دولت کاظمی» نوشت که در همان روز‌های اولیه پس از کشته شدن سلیمانی «نام مصطفی الکاظمی نیز به عنوان مظنون احتمالی دخالت در ترور فرمانده سپاه قدس ایران مطرح شد.»

الکاظمی در آن زمان ریاست دستگاه اطلاعاتی عراق را برعهده داشت.

صبح امروز در این زمینه به اظهارات حیدر العبادی نخست وزیر پیشین عراق استناد کرده و به نقل از او نوشته: «جنگنده‌‌ای که سلیمانی و ابومهدی المهندس را در فرودگاه مورد حمله قرار داد، با اجازه عراق وارد خاک کشور شد.» 

این روزنامه همچنین به موضع‌گیری اخیر الکاظمی نسبت به حملات اخیر علیه سفارت آمریکا در بغداد اشاره کرد و ادامه داد که الکاظمی بر تامین امنیت عراق تاکید کرده و خطاب به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران گفته است: «در صورت لزوم آماده رویارویی قاطع هستیم».

یادداشت اعتراضی این روزنامه در واکنش به رای ممتنع دولت عراق به پیشنهاد آمریکا برای احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران در سازمان ملل منتشر شده است.

این روزنامه وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نوشته است با اینکه این پیشنهاد به تصویب نرسید، اما رای ممتنع عراق «موضوعی نیست که بتوان نسبت به آن بی‌تفاوت بود.»

برخی دیگر از رسانه‌های نزدیک به نهادهای نزدیک به نهادهای امنیتی ایران نیز از رای عراق انتقاد کرده‌اند و عبدالرضا فرجی‌راد، سفیر پیشین ایران در نروژ و مجارستان، هم این رای ممتنع را «غیردوستانه» خواند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More