شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

با وجود هشدار نسبت به ورود جهش‌‌های کرونا: عراق به اصرار مقامات ایران ویزای اربعین را به ۶۰ هزار افزایش داد

اصرار مقام‌های جمهوری اسلامی بر اعزام شمار بیشتری از افراد به مراسم اربعین در عراق با وجود اوج کرونا، سبب شد تا به نوشته رسانه‌های ایران مصطفی الکاظمی با اهدای ۳۰ هزار ویزای دیگر، سهمیه ایران در پیاده روی اربعین را به ۶۰ هزار نفر افزایش دهد.

پیشتر کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق یک‌شنبه گذشته با ورود ۳۰ هزار نفر برای شرکت در مراسم اربعین از طریق فرودگاه‌های بین‌المللی عراق و ۱۰ هزار نفر نفر از سایر کشورها موافقت کرده بود.

با این حال خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، پنج‌شنبه شب خبر داد که نخست وزیر عراق علاوه بر سهمیه تعیین شده از سوی کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق، ۳۰ هزار ویزای دیگر نیز به ایران و ۱۰ هزار ویزا نیز به سایر کشورها اختصاص داده است.

به این ترتیب، از ایران ۶۰ هزار نفر و از سایر کشورها نیز ۲۹ هزار نفر، در مجموع ۸۰ هزار نفر اجازه ورود به عراق برای شرکت در راهپیمایی اربعین را خواهند داشت.

جمهوری اسلامی در چند سال گذشته سرمایه‌گذاری ویژه‌ای روی راهپیمایی اربعین به عنوان یکی از مراسم‌های مذهبی و ایدئولوژیک انجام داده است و بخشی از مقدمات برگزاری آن را از طریق زیر مجموعه‌های نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، تدارک می‌دید.

با این حال سال ۹۹ به دلیل شیوع کرونا، عراق این مراسم را لغو کرد و اجازه ورود گسترده افراد و زائران به خاک خود را نداد.

در سال‌جاری ولی همان طور که مقام‌های جمهوری اسلامی بر برگزاری مراسم محرم تاکید داشتند، از هفته‌ها قبل فشارها را بر دولت عراق برای افزایش سهمیه اعزام زائر برای اربعین بیشتر کرده بودند.

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان در ایران از جمله حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید-۱۹ چند روز قبل به مقام‌های حکومتی توصیه کرد که امسال نیز از برگزاری این مراسم صرف‌نظر کنند.

سوری علاوه بر شیوع گسترده کرونا در ایران و عراق، گفت که هر دو کشور از سطح واکسیناسیون بسیار پایینی برخوردارند و این می‌تواند سبب ورود گونه‌های جهش‌یافته جدید کرونا شود.

با این حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه هفدهم شهریور ماه، در گفت‌وگو با وزیر خارجه عراق خواستار افزایش تعداد ایرانی‌ها برای شرکت در مراسم اربعین شده بود.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، نیز روز پنج‌شنبه هجدهم شهریور از اربعین به عنوان یکی از فرصت‌های با «اثرات و ابعاد مختلف تربیتی، شناختی، مدیریتی، انسان سازی و تمدن‌سازی» نام برد و گفت باید تلاش کنیم ظرفیت زائران ایرانی مشتاق حضور در راهپیمایی اربعین افزایش یابد.

قالیباف تاکید کرد که این مساله به نحوی مدیریت شود که هم افراد مشتاق بتوانند تا حد امکان در این مراسم حضور یابند و هم دستورالعمل‌های بهداشتی به صورت کامل اجرا شود.

اصرار مقام‌های جمهوری اسلامی به افزایش سهمیه ورود به عراق و آنچه منابع عراقی «هدیه ۳۰ هزار ویزای دیگر از سوی الکاظمی» در آستانه سفرش به ایران توصیف کردند، درحالی است که هفته‌هاست شمار جان‌باختگان روزانه کرونا در ایران به کمتر از ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر نرسیده است.

حتی بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، پنج‌شنبه شب با بیان اینکه «عزادار شدن ۶۰۰ خانواده به صورت روزانه برای ما بسیار دردناک است»، گفت: شمار جان‌باختگان کرونا طی یک سال و نیم گذشته از تعداد کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق طی ۸ سال بیشتر شده است.

با وجود اینکه عراق تاکنون ورود به این کشور برای اربعین را تنها با سفر هوایی مجاز دانسته و مقام‌های ایران نیز می‌گویند که مرزهای زمینی بسته است ولی احمد وحیدی، وزیر کشور، گفته درباره مرزهای زمینی باید منتظر تصمیم‌گیری عراق ماند.

مقام‌های جمهوری اسلامی مقاصد ایدئولوژیک و امنیتی خود از تاکید بر برگزاری راهپیمایی اربعین را پنهان نمی‌کنند چنان که محمدباقر قالیباف، پنجشنبه گفت با اشاره به تحولات کشور‌های منطقه و آثار آن گفت: در مقابل فرهنگ موثر اربعین، طراحی‌های معاندانه‌ای از سوی دشمن در حال انجام است تا ایران و عراق و نیز سایر علاقه‌مندان به امام حسین را که در راهپیمایی اربعین از سراسر جهان به هم نزدیک شده بودند را از هم دور کنند اما از بین برنده این طراحی‌های معاندانه خود راهپیمایی اربعین است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More