شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

با افزایش تنش میان دولت و حشد شعبی: نیروهای ویژه ارتش عراق در منطقه سبز بغداد مستقر شدند

با افزایش تنش میان دولت مصطفی الکاظمی و شبه‌نظامیان حشد شعبی، منابع نظامی عراق از استقرار تیپ یکم نیروهای ویژه ارتش عراق برای تامین امنیت منطقه سبز بغداد خبر دادند.

درپی اقدام نیروهای امنیتی عراق در دستگیری قاسم محمود مصلح، فرمانده حشد شعبی در استان الانبار، تنش بین نیروهای امنیتی و نیروهای حشد شعبی در بغداد افزایش یافته است.

همزمان جمعه عناد سعدون، وزیر دفاع عراق، درباره پرونده مصلح گفت که او پس از بازداشت تحویل ستاد عملیات مشترک شده و کمیته‌ای متشکل از نمایندگان نهادهای امنیتی، ارتش، وزارت کشور و حشد شعبی در حال تحقیق از او هستند.

وزیر دفاع عراق البته گفت که روش بازداشت قاسم مصلح، فرمانده بلندپایه حشد شعبی اشتباه بود و باید بازداشت مصلح به دستگاه امنیتی حشد شعبی واگذار می‌شد.

با این حال، وزیر دفاع عراق از تبلیغات حشد شعبی در مورد جنگ با داعش نیز انتقاد کرد و افزود آنهایی که فکر می‌کنند آزادسازی عراق از چنگ داعش، بدون حضور حشد شعبی ممکن نبود اشتباه می‌‌کنند چون ارتش نقش اصلی را در مقابله با داعش داشت و بدون حملات هوایی پیروزی به دست نمی‌آمد و حضور حشد فقط این روند را تسریع کرد.

دور جدید تنش میان دولت الکاظمی و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران پس از  بازداشت قاسم مصلح، از فرماندهان ارشد حشد شعبی، به اتهام نقش داشتن در ترور فعالان سیاسی عراقی در کربلا اوج گرفته است.

در چند روز گذشته گزارش شد که شبه‌نظامیان حشد شعبی در اطراف دفتر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، و در دروازه ورودی منطقه سبز بغداد تجمع کرده‌اند.

در مقابل، نیروهای امنیتی و ضد تروریسم عراق نیز برای حفاظت از ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌ها در این مناطق مستقر شده بودند و اکنون رسانه‌های عراق از استقرار تیپ یکم نیروهای ویژه ارتش عراق در منطقه سبز بغداد گزارش داده‌اند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، اقدامات شبه‌نطامیان شیعه و تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران را نمایش قدرت و نقض جدی قانون اساسی عراق خواند و تاکید کرد که دستور داده در این مورد تحقیق و تفحص فوری انجام شود.

وزارت خارجه آمریکا نیز دو روز پیش در بیانیه‌ای از اقدامات مصطفی الکاظمی و تلاش دولت عراق برای پاسخگو کردن شبه‌نظامیان حمایت کرد.

وزارت خارجه آمریکا با ابراز خشم نسبت به اعمال و تکرار «خشونت وحشیانه» شبه‌نظامیان علیه تظاهرات‌کنندگان عراقی هشدار داد و تاکید کرد که نقض حاکمیت قانون در عراق ازسوی شبه‌نظامیان به همه مردم این کشور آسیب می‌زند.

از سوی دیگر روز جمعه وب‌سایت دیلی کالر به نقل از دو منبع آگاه خبر داد که پنتاگون قصد دارد اجازه بایدن برای حمله به شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در عراق را کسب کند.

یکی از این منابع گفت دولت آمریکا با جدیت در حال بررسی طیف گسترده‌ای از پاسخ‌ها به حملات این شبه‌نظامیان علیه نیروهای آمریکایی در عراق است.

بایدن پیشتر از این نیز یک‌بار دستور بمباران به مواضع کتائب حزب‌الله و کتائب سید الشهدا، دو گروه شبه‌نظامی عراقی تحت حمایت ایران به تلافی حمله راکتی به محل استقرار نیروهای آمریکا در فرودگاه اربیل را صادر کرده است.

این حمله شامگاه پنج‌شنبه هفتم اسفند ماه ۹۹ انجام شد و بایدن دو روز بعد در نامه‌ای به کنگره آمریکا گفت که دستور او برای حمله به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، مطابق حق آمریکا در دفاع از خود بوده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More