شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نشریه جوییش کرانیکل: فخری‌زاده با سلاح ویژه موساد و طی عملیات هشت ماهه ۲۰ جاسوس اسرائیلی و ایرانی کشته شد

نشریه جوییش کرانیکل گزارش داد عملیات کشتن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران در آذر ماه گذشته، طی فعالیت هشت ماهه ۲۰ جاسوس اسرائیلی و ایرانی و با سلاح خودکار یک تُنی انجام شد که موساد آن را قطعه قطعه به ایران منتقل کرده بود. 

به نوشته این مجله، طراحی و اجرای عملیات کشتن محسن فخری‌زاده  هشت ماه طول کشید. این طرح با حضور بیش از ۲۰ مامور و جاسوس اسرائیلی و ایرانی انجام شد و برخی از آنان شهروندان اسرائیلی بودند که به صورت ناشناس در تهران فعالیت می‌کنند.

طبق این گزارش، موساد تفنگ خودکار یک تنی که برای کشتن فخری‌زاده استفاده شده بود را به صورت قطعه قطعه به ایران قاچاق کرده بود.

این گزارش افزود: در این عملیات برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان از یک اسلحه «خودکار فوق دقیق» استفاده شد و همین امر باعث شد همسر فخری‌زاده و محافظان او که در محل حضور داشتند آسیب نبینند.

طبق این گزارش، مامورانی که در محل حضور داشتند اسلحه را از راه دور کنترل می‌کردند و دلیل سنگین بودن اسلحه این بود که بمبی در آن کارگذاری شده بود تا پس از عملیات همه شواهد را نابود کند.

به گزارش جوییش کرانیکل، برآورد حکومت ایران این است که برای یافتن جایگزین برای فخری‌زاده به شش سال زمان نیاز است.

از سوی دیگر تحلیلگران اسرائیلی به این نتیجه‌گیری رسیده‌اند که با کشته شدن فخری‌زاده روند ساخت بمب اتم برای ایران به جای سه و نیم ماه، دو سال طول خواهد کشد و برخی منابع اطلاعاتی ارشد نیز این زمان را پنج سال ارزیابی کرده‌اند.

طبق گزارش جوییش کرانیکل، اسرائیل به تنهایی و بدون دخالت آمریکا این عملیات را انجام داده و یکی از دلایل موفق شدن عملیات این بود که «سرویس‌های امنیتی ایران، بیش از حد مشغول رصد کردن مخالفان سیاسی شده بودند.»

جیکوب نیگل، یکی از بلندپایه‌ترین مقامات ارتش اسرائیل و مشاور سابق بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، به جوییش کرانیکل گفت: «موساد مدارکی داشت که نشان می‌داد فخری‌زاده در حال کار کردن بر روی ساخت چندین کلاهک هسته‌ای بود که قدرت تخریب هر کدام پنج برابر بیشتر از بمبی بود که به هیروشیما اصابت کرد.»

به گفته جوییش کرانیکل، طرح کشتن فخری‌زاده پس از آن شکل گرفت که در ۱۱ بهمن سال ۱۳۹۶، ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸، ماموران موساد در یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های تاریخ این سازمان بخش انبوهی از اسناد هسته‌ای ایران را از ۳۲ گاوصندوق بزرگ در انباری در حومه تهران به سرقت بردند.

بر اساس این گزارش، این مدارک در حال حاضر در محلی امن در اسرائیل نگهداری می‌شوند و دولت اسرائیل در حال حاضر با استفاده از اطلاعات موجود در این مدارک در تلاش است تا دولت جو بایدن را قانع کند که در هیچ توافق هسته‌ای به ایران اعتماد نکند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More