شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار فرانسه نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه

 

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی دولت سوریه هشدار داد و خواهان انجام تحقیقات در این زمینه شد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه اول خرداد به نقل از وزیر خارجه فرانسه نوشت: اتهام‌های تازه‌ایی که علیه دولت سوریه نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی مطرح شده است؛ باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

پیشتر مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود شواهدی در دست هست که نشان می‌دهد رژیم اسد برای بار دیگر از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

در بیانیه روز سه‌شنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده است: «متاسفانه ما هنوز نشانه‌هایی می‌بینیم که رژیم اسد ممکن است از سلاح شیمیایی، از جمله گاز کلر، در شمال غرب سوریه استفاده کرده باشد.»

وزیر خارجه فرانسه، در نشست رسانه‌ای روز چهارشنبه خودش اشاره کرد ما این اتهام‌ها را مورد توجه قرار می‌دهیم و نسبت به آن هشدار می‌دهیم.

پیشتر گروه‌های مخالف رژیم اسد، ارتش سوریه را متهم کرده بودند که در حمله روز یکشنبه به شهرک کبانی، در حومه لاذقیه، از سلاح شیمیایی استفاده شده است. با این حال، دولت سوریه و نیز وزارت دفاع روسیه، این اتهام‌ها را رد و مخالفان را به صحنه‌سازی متهم کرده‌اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه، گروه اسلام‌گرای «جبهة النصره» متهم شده است که قصد داشته است در نزدیکی شهر «سراقب»، در استان ادلب، دست به حمله شیمیایی بزنند و در نهایت روسیه را عامل حمله معرفی کنند.

وزارت خارجه آمریکا، سوریه را به نقض آتش‌بس در استان ادلب، در شمال غرب سوریه، متهم کرده و خواهان توقف فوری عملیات نظامی ارتش سوریه در این منطقه شده است.

در ماه آوریل ۲۰۱۸، مخالفان رژیم اسد مدعی شدند که نیروهای دولتی در منطقه غوطه شرقی، دست به حمله شیمیایی زده‌اند. بعدها بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی، استفاده از گاز کلر در این منطقه را تایید کرد؛  اما در نهایت اشاره‌ به عامل آن نشد.

وزیر خارجه فرانسه در اظهارات روز چهارشنبه خودش اشاره کرد که فرانسه به طور کامل به عملکرد و گزارش‌های سازمان منع تسلیحات شیمیایی اطمینان دارد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More