شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار یک تحقیق علمی درباره اثر شدید آلودگی هوا روی ناباروری زوج‌ها

نتایج یک مطالعه جدید علمی نشان می‌دهد مواجهه با آلودگی هوای نسبتا بالا ۲۰ درصد خطر ناباروری را در زوج‌ها افزایش می‌دهد، این در حالی است که مقام‌های ایران نیز طی سال‌های اخیر بارها نسبت به بالاتر بودن نرخ ناباروری این کشور از آمارهای جهانی هشدار داده‌اند.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه نتایج نخستین مطالعه تحقیقاتی در زمینه خطر آلودگی روی جمعیت عمومی را که در چین صورت گرفته منتشر کرد. این تحقیق نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا به طور قابل توجهی خطر ناباروری را افزایش می‌دهد.

بر اساس این آزمایش که در آن ۱۸ هزار زوج مورد مطالعه قرار گرفتند، کسانی که در جایی با آلودگی نسبتا بالاتر زندگی می‌کنند،  ۲۰ درصد بیشتر خطر ناباروری دارند.

محققان گفتند این مطالعه امکان تعیین چگونگی آسیب رساندن آلودگی هوا به قدرت باروری را نمی‌دهد، اما به گفته آن‌ها، ذرات آلودگی موجب ایجاد التهاب در بدن می‌شوند که می‌تواند به تخمک و تولید اسپرم آسیب برساند. 

گاردین نوشته مطالعه اخیر دیگری که بر روی ۶۰۰ زن مراجعه‌کننده به کلینیک ناباروری ایالات متحده آمریکا انجام شد نشان داد که افزایش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با تعداد کمتر تخمک بالغ در تخمدان‌ها مرتبط است.

میلیون‌ها زوج در سراسر جهان درگیر ناباروری هستند، اما تحقیقات نسبتا کمی در مورد تاثیر آلودگی هوا انجام شده است. 

با این حال ، هوای آلوده در حال حاضر به عنوان خطری برای جنبه های دیگر تولید مثل، از جمله تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد، هم شناخته می‌شود.

 

۳۰ درصد ناباروری ناشناخته

شین لی در مرکز داروی باروری در بیمارستان سوم دانشگاه پکن در چین که این تحقیق در زمینه ناباروری را رهبری کرده گفته است والدین احتمالی باید نگران آلودگی هوا باشند.

او اشاره کرد تقریبا ۳۰ درصد زوج‌های نابارور دارای ناباروری غیرقابل توجیه هستند. لی و همکارانش نوشتند که سن، وزن و استعمال دخانیات از عوامل شناخته‌شده دیگر ناباروری به شمار می‌آیند.

 

آمار بالاتر از جهانی ایران

این مطالعه در حالی منتشر می‌شود که مقام‌های بهداشتی ایران نیز اخیرا بارها در زمینه ناباروری در حال رشد هشدار داده‌اند.

سال گذشته در مردادماه مدیر کلینیک ناباروری مردان «ابن سینا» گفته بود میزان شیوع ناباروری مردان در ایران بالاتر از آمارهای جهانی است.

این مقام حوزه بهداشت یک بار دیگر در دی‌ماه نیز طی هشداری به مورد «آلودگی‌های محیطی» اشاره کرد و آن را عامل افزایش ناباروری مردان دانست. علی صادقی‌تبار گفت که در شهرهای بزرگ و صنعتی انواع آلودگی‌های هوا وجود دارد و آمار ناباروری مردان رو به افزایش است.

بر اساس آمار پژوهشگاه ابن‌سینا،‌ حدود ۲۰ درصد از زوج‌های ایرانی به مشکل ناباروری دچار هستند.

مساله آلودگی هوا اخیرا نیز در شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران،‌ تبریز و مشهد بیشتر حاشیه‌ساز شده است. مقام‌های ایران مشکل این آلودگی‌ها را سوخت مازوت تولید شده در پالایشگاه‌ها توسط نیروگاه‌ها عنوان کرده و اشاره کردند چاره‌ای جز سوزاندن آن ندارند.

 

هزینه بالای درمان ناباروری

از سویی درمان ناباروری در ایران با افزایش هزینه‌های بهداشتی برای بسیاری از زوج‌ها گران تمام می‌شود.

در آذرماه پایگاه خبری مشرق‌نیوز طی گزارشی نوشت بسیاری از زوج‌ها سال‌هاست از صرافت بچه‌دار شدن یا منصرف شده‌اند یا با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند.

این گزارش اشاره کرد که در این زمینه بیمه‌های درمانی وجود ندارد و توان روحی و جسمی بسیاری از زوج‌های نابارور را فرسایش داده است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More