شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

همزمان با موضع‌گیری ترامپ، کره شمالی بار دیگر دست به آزمایش موشکی زد

 

تنها چند ساعت پس از آن که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفت نامه «بسیار زیبایی» از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دریافت کرده است؛ این کشور برای پنجمین بار طی هفته‌های گذشته، دست به آزمایش موشکی زد.

بر اساس گزارش‌ها، دو موشک بامداد شنبه ۱۹ مرداد از ساحل شرقی کره شمالی به سمت دریای ژاپن شلیک شده است.

ترامپ شامگاه جمعه در محوطه کاخ سفید خطاب به خبرنگاران گفته بود نامه «بسیار زیبایی» از رهبر کره شمالی، دریافت کرده  و ممکن است دوباره با او دیدار داشته باشد. او به جزئیات نامه اشاره‌ای نکرد؛ اما گفت یک نامه سه صفحه‌ای است که از اول تا آخرش بسیار زیبا است. او گفت این نامه پنجشنبه به دست او رسیده است.

 رییس جمهوری آمریکا پیشتر، سه‌شنبه ۲۱ خرداد، نیز گفته بود که نامه بسیار «دل‌گرم کننده‌ای» از رهبر کره شمالی دریافت کرده است. ترامپ در آن مقطع گفته بود فکر می‌کند اتفاق‌های خیلی مثبتی قرار است رخ دهد.

رییس‌جمهوری آمریکا در حالی به احتمال دیدار دوباره خود با رهبر کره شمالی اشاره می‌کند که حدود ۴۰ روز پیش، در نهم تیرماه، در منطقه غیرنظامی حائل بین دو کره، با کیم جونگ اون ملاقات کرد و به عنوان نخستین رییس جمهور آمریکا قدم در خاک کره شمالی گذاشت.

 

 

با این حال،کره شمالی ظرف سه هفته گذشته، پنج مرتبه دست به آزمایش موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد در سواحل شرقی خود به سمت دریای ژاپن زده است. اقدامی که گفته می‌شود در پاسخ به رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا صورت گرفته است. این رزمایش نظامی قرار است که به طور رسمی از چند روز دیگر آغاز شود.

دور دوم گفت‌وگوها میان ترامپ و کیم جونگ اون، در اسفندماه سال پیش در ویتنام نیمه‌تمام رها شد. مقام‌های آمریکا یا کره شمالی به طور رسمی، توضیحی درباره دلیل یا دلایل توقف پیش‌بینی‌ نشده گفت‌وگوهای ویتنام ارائه ندادند. با این حال، در فروردین‌ماه گذشته خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت به سندی دست یافته است که نشان می‌دهد در همان روزی که دور دوم مذاکرات میان رهبران آمریکا و کره شمالی متوقف شد، ترامپ تکه‌کاغذی، در اختیار رهبر کره شمالی قرار داده است. کاغذی که به دو زبان کره‌ای و انگلیسی بر روی آن نوشته شده بود خواسته نهایی آمریکا این است که تسلیحات اتمی کره شمالی به آمریکا فرستاده شود.

رییس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود که آزمایش موشک‌های کوتاه‌برد کره شمالی، نه نقض توافق‌نامه سنگاپور است و نه زمانی که با رهبر کره شمالی دست داده است؛ صحبتی از این موشک‌های کوتاه‌برد شده است.

ترامپ در پیامی دیگر در توییتر پیش‌بینی کرده بود که رهبر کره شمالی، کار درست را انجام خواهد داد. چرا که «بسیار باهوش» است و «نمی‌خواهد دوست خودش پرزیدنت ترامپ، را ناامید کند!»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More