شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پرتاب سه موشک بالستیک کوتاه‌برد ازسوی کره‌شمالی

 

نیروهای آمریکایی، روز شنبه ۴ شهریورماه، از پرتاب ۳ موشک بالستیک با برد کوتاه، ازسوی کره‌شمالی خبر دادند.

این تحرک تازه‌ی کره‌شمالی، پس آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رفتار پیونگ‌یانگ را در ارتباط با حل تنش‌های موجود میان دو کشور، «احترام‌ آمیز» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پرتاب این موشک‌ها پاسخی است به تمرینات نظامی مشترکی که با حضور ده‌هاهزار نیروی نظامی کره‌جنوبی و ارتش آمریکا، در جنوب شبه‌جزیره‌ی کره درحال برگزاری است.

این مانور مشترک، باوجود افزایش تنش‌ها میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن و پس از آزمایش دو فروند موشک بالستیک بین‌قاره‌ای، ازسوی کره‌شمالی، روز دوشنبه ۳۱مردادماه، در جنوب شبه‌جزیره‌ی کره آغاز شد.

نیروهای آمریکایی، ابتدا اعلام کردند که پرتاب دوفروند از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد کره‌شمالی موفقیت‌آمیز نبوده است؛ ولی پس از آن، سخنگوی فرماندهی نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام گفت که دو موشک مذکور نیز شلیک شده‌اند، ولی تنها حدود ۲۵۰کیلومتر درجهت شمال شرقی پرواز کرده‌اند.

این سخنگو در ادامه افزود که یکی از این موشک‌ها، بلافاصله پس از پرتاب، منفجر شده است و هیچ‌کدام از آن‌ها، تهدیدی برای خاک آمریکا و یا جزیره‌ی گوام، به‌شمار نمی‌آیند.

این موشک‌ها در یک بازه‌ی زمانی ۳۰دقیقه‌ای پرتاب شده‌اند و هم‌زمان، رسانه‌های دولتی کره‌شمالی از بازدید کیم‌جونگ‌اون از نیروهای ویژه‌ی این کشور و مانور شبیه‌سازی‌شده برای حمله به کره‌جنوبی خبر دادند. این رزمایش با حضور نیروهای کماندو، جت‌های جنگنده، واحد‌های توپخانه و سکوهای شلیک موشک انجام شده است.

لی ایل وو، تحلیل‌گر شبکه‌ی دفاعی کره گفت که این پرتاب‌ها، اقدامی تحریک‌آمیز در پاسخ‌به رزمایش مشترک کره‌جنوبی و آمریکاست.

آمریکا و کره‌جنوبی، هیچ‌یک تأیید نکرده‌اند که موشک‌های شلیک‌شده از نوع بالستیک بوده‌اند.

وزیر دفاع کره‌جنوبی گفته است که در ساعت ۶:۴۹ دقیقه‌ی بامداد (به وقت محلی)، دو موشک ازسوی کره‌شمالی به‌سوی دریای ژاپن شلیک شده است.

وزیر دفاع ژاپن نیز با بیان اینکه موشک‌های پرتاب‌شده در ارتفاع پایین پرواز می‌کردند، گفت که این موشک‌ها می‌توانند موشک بالستیک و یا موشک معمولی بوده باشند. او افزود: «ما می‌دانیم که اقدام امروز کره‌شمالی نشان‌دهنده‌ی این است که این کشور، پیوسته به توسعه‌ی سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌ها ادامه می‌دهد و ما باید به‌طور جدی به این مسأله پاسخ دهیم».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More