شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پس از تحریم نفت، نوبت به پتروشیمی و کالاهای ایرانی رسید

دولت آمریکا در حال بررسی شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران است که بر این اساس، معامله شرکت‌ها و موسسه‌های مالی با تهران به دلار آمریکا ممنوع خواهد بود.

پیش‌تر، مقام‌های آمریکایی از اعمال تحریم‌های جدید هم‌زمان با اولین سالگرد خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی خبر داده بودند.

اما اکنون، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، به نقل از مقام‌های این کشور، نوشت که تحریم‌های جدید بانک‌ها و شرکت‌هایی را هدف گرفته که مبادله‌های تجاری‌شان با ایران به دلار است.

این مبادله‌ها به‌ویژه صادرات محصولات پتروشیمی به سنگاپور و همچنین صادرات کالاهای ایران به افغانستان را شامل می‌شود.

طرح چنین تحریم‌های شدیدی اکنون در وزارت خزانه‌داری آمریکا در دست بررسی است.

اعلام این طرح‌ها چند روز پس از پایان مهلت معافیت هشت کشور وارد‌کننده عمده نفت ایران صورت می‌گیرد.

پیش از تحریم کامل نفت ایران، درآمدهای نفتی این کشور به‌شدت کاهش یافته بود.

در حالی که به نظر می‌رسد درهای صادرات قانونی نفت به روی ایران بسته شده است، این کشور تلاش می‌کند تا در دیگر حوزه‌ها، مثل صادرات محصولات پتروشیمی، درآمدش را افزایش دهد.

بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت ایران در امور پتروشیمی، روز جمعه ۱۳ اردیبهشت‌، گفت: «با افتتاح ۱۸ طرح پتروشیمی، تا سال ۱۴۰۰ درآمد حاصل از فروش محصولات پتروشیمی با ۴۶ درصد افزایش، به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.»

این مقام ایرانی که در حاشیه بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش پتروشیمی در تهران سخن می‌گفت، اضافه کرد: «از فروش ۳۱ میلیون تن محصول پتروشیمی ۱۷/۱ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کنیم، که از این میزان ۱۲/۱ میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات و ۵ میلیارد دلار نیز ارزش محصولاتی است که در داخل کشور و در بورس عرضه می‌شود.»

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز به خبر وال استریت ژورنال واکنشی نشان نداده‌اند، اما پیش‌تر اعلام کرده بودند تحریم کامل نفت ایران عملی نیست.

حسن روحانی، ريیس‌جمهوری ایران، گفته است ایران «شش راه» برای صادرات نفت در نظر دارد که آمریکا از آن‌ها بی‌خبر است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More