شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

چرا افرادی که واکسینه کامل شده‌اند دیگر لازم نیست ماسک بزنند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا به‌تازگی اعلام کرده است افرادی که واکسینه کامل شده‌اند و هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند دیگر نیاز ندارند ماسک بزنند. این تصمیم پس از بررسی داده‌های جدید پژوهش گسترده در مورد کارکنان بخش درمان سراسر کشور گرفته شد.

بر اساس یافته‌های این پژوهش، کارکنان بخش درمان پس از تزریق واکسن مدرنا و فایزر ۹۴ درصد در مقابل ابتلا به کرونا مصونیت پیدا کرده‌اند. در گزارش هفتگی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمده است میزان مصونیت پس از دریافت یک دوز واکسن، ۸۲ درصد بوده است.

یافته‌های این پژوهش جدید، در کنار پژوهش‌های قبلی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها را به این نتیجه رساند که مقررات ماسک زدن را تسهیل کند.

پیش‌تر اعلام شده بود حتی افرادی که واکسینه کامل شده‌اند ممکن است در بینی، دهان یا گلو ناقل ویروس باشند و با نفس یا بزاق دهان آن را به دیگران منتقل کنند، اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اکنون با توجه به شواهد تازه، چنین احتمالی را بعید می‌داند.

علت چیست؟ میزان بار ویروسی. بر اساس یافته‌های دست‌کم سه پژوهش بزرگ، جواب آزمایش کرونای افرادی که واکسینه کامل شده‌اند مثبت نمی‌شود، که نشان می‌دهد ناقل ویروس نیستند.

 

کاهش بار ویروسی

در پژوهشی دیگر که روی حدود ۴۰۰۰ نفر از کارکنان بخش درمان انجام شد و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها ۲۹ مارس (۹ فروردین) منتشر کرد، فقط ۱۱ درصد افراد به نوع بی‌علامت بیماری مبتلا شده بودند. احتمال جواب مثبت آزمایش کرونا در کسانی که هر دو دوز واکسن فایزر یا مدرنا را زده بودند ۹۰ درصد کمتر بود و افرادی که فقط یک دوز دریافت کرده بودند ۸۰ درصد مصونیت داشتند. 

یافته‌های پژوهشی مشابه در اسرائیل نیز نشان داده است افراد واکسینه‌شده در صورت ابتلا به کرونا، بار ویروسی کمتری دارند، چهار برابر کمتر از افراد واکسینه‌نشده. این کاهش بار ویروسی از میزان سرایت‌پذیری بیماری می‌کاهد و در مهار شیوع کرونا موثر است.

پژوهش جدید که روز جمعه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) منتشر شد، بر یافته‌های پیشین صحه گذاشت. در این تحقیق، ۱۸۰۰ نفر از کارکنان بخش درمان آمریکا شرکت کرده بودند که بیش از سایرین، در معرض خطر ابتلا به کووید‌ـ‌۱۹ قرار دارند.

 

کاهش خطر ابتلا به بیماری

بنا بر داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، حدود ۴۷ درصد از جمعیت آمریکا دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و ۳۶ درصد واکسینه کامل شده‌اند.

دکتر پیتر هوتز، متخصص واکسن و استاد دانشکده پزشکی بیلور در هیوستن، در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت نرخ سرایت‌ بیماری پایین آمده است و داده‌ها نشان می‌دهد در افرادی که به نوع بی‌علامت کرونا مبتلا می‌شوند‌ــ که آن هم بسیار نادر است‌ــ میزان بار ویروسی کاهش چشمگیری داشته است که همین در چرخه انتقال ویروس اختلال ایجاد می‌کند.

فرض بر این است اگر فقط افرادی که واکسینه کامل شده‌اند ماسک نزنند، احتمال انتشار ویروس ناچیز است. اما در پس این توصیه جدید، نباید جانب احتیاط را رها کرد. به نظر می‌رسد واکسن‌ها در مقابل گونه‌های جهش‌یافته جدید ویروس کرونا موثرند، اما این مساله هنوز قطعی نیست.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرده است مشخص نیست مصونیتی که واکسن کرونا ایجاد می‌کند تا چه مدت باقی می‌ماند، اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که دست‌کم شش ماه یا بیشتر دوام دارد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More