شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کارزار اسرائیل برای واکنش جهانی و تشکیل جلسه شورای امنیت درباره حمله به کشتی مرسر استریت

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائيل پس از گفت‌وگو با همتایان بریتانیایی و رومانیایی خود، با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در ارتباط با حمله انجام شده به کشتی مرسر استریت صحبت کرد و خواستار «همکاری برای واکنش واقعی علیه رژیم تروریست ایران» شد.

وزارت خارجه آمریکا نیز شنبه شب ۹ مردادماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، درباره حمله روز پنج‌شنبه علیه کشتی مرسر استریت در دریای عمان گفت‌وگو کردند.

بر اساس این بیانیه، وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل طی این گفت‌وگو توافق کردند با بریتانیا، رومانی و دیگر متحدان بین‌المللی خود برای «بررسی حقایق، ارائه پشتیبانی و در نظر گرفتن گام‌های بعدی» همکاری کنند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، درباره گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود در حساب توییتری‌اش نوشت: «ما در حال همکاری برای تدوین یک واکنش بین‌المللی واقعی و موثر علیه رژیم تروریست ایران هستیم که همه ما را تهدید می‌کند.»

این مقام ارشد اسرائیلی که ایران را مسئول حمله روز پنج‌شنبه به کشتی مرسر استریت تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی می‌داند، افزود: « ایران مرتبا در درک تعهد ما برای حفاظت از خود و منافعمان دچار اشتباه می‌شود.»

گفت‌وگو میان وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل در حالی انجام شد که کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد مقام‌های این کشور اطلاعات محرمانه‌ای را به آمریکا و انگلیس تحویل دادند که «ثابت می‌کند ایران پشت حمله کشتی مرسر استریت» قرار دارد.

به گزارش این شبکه، اسرائیل به‌دنبال این است که به جامعه بین‌المللی بگوید ایران با حمله‌ای که باعث کشته شدن یک بریتانیایی و یک تبعه رومانی شده، تهدیدی برای کشتیرانی جهانی محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، نفتالی بنت نخست‌وزیر، بنی گانتز وزیر دفاع و آویو کوخاوی رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، نیز روز شنبه نشستی درباره حمله انجام شده به کشتی مرسر استریت برگزار کردند و به بحث و تبادل نظر درباره «طرح‌های تلافی‌جویانه مختلف» پرداختند.

وب‌سایت خبری اسرائیلی والانیوز به نقل از مقام‌های این کشور نیز نوشت که اسرائیل در حال حاضر بر فعالیت‌های دیپلماتیک درباره حمله انجام شده به کشتی مرسر استریت با سه هدف تمرکز دارد. هدف این کارزار محکومیت این حمله توسط آمریکا و بریتانیا و انجام تحقیقات بین‌المللی و تشکیل نشست شورای امنیت سازمان ملل در این مورد است.

کانال ۱۳ اسرائیل در گزارشی دیگر به نقل از منابع خود گزارش داد که «اسرائیل معتقد است ایران حمله به کشتی مرسر استریت در دریای عمان را در پاسخ به حمله سایبری اخیر علیه سیستم راه‌آهن ایران» انجام داده است.

شبکه العالم، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، پیشتر از قول «یک مقام آگاه» گزارش کرده بود که حمله به این کشتی «در پاسخ به حمله اخیر اسرائیل به فرودگاه ضبعه واقع در منطقه قصیر سوریه» انجام گرفته است.

شرکت دریانوردی زودیاک در لندن، متعلق به خانواده اسرائیلی اوفر، روز جمعه هشتم مرداد، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در پی حمله به یکی از کشتی‌های تحت مدیریتش در نزدیکی سواحل عمان دو تن از خدمه این کشتی کشته شدند.

حمله به کشتی مرسر استریت پنجمین حمله به یک کشتی مرتبط با اسرائیل به شمار می‌رود و در زمانی روی داد که تنش بین ایران و اسرائیل به اوج رسیده است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More