شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
نظرسنجی بی‌بی‌سی عربی در ۱۱ کشور عرب‌نشین

کاهش اعتماد جوانان عرب به رهبران مذهبی

یک نظرسنجی که توسط بی‌بی‌سی عربی انجام شده نشان می‌دهد که مردم کشورهای عربی اعتماد خود به رهبران مذهبی را تا حد زیادی از دست داده‌اند.

نتایج این نظرسنجی از پاسخ بیش از ۲۵ هزار نفر ۱۸ سال به بالا در کشورهای عرب‌نشین مراکش، الجزایر، تونس، لیبی، مصر، فلسطین، یمن، اردن، عراق، سودان، و لبنان به دست آمده است.

بر اساس این نظرسنجی که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی با همکار بی‌بی‌سی عربی و گروه تحقیقات بارومتر عربی دانشگاه پرینستون انجام گرفته، اعتماد مردم به جنبش‌های اسلامی در خاورمیانه و شمال آفریقا از زمان جنبش بهار عربی به طور چشمگیری کاهش یافته است.

عرب نیوز به نقل از این نظرسنجی نوشته که شاخه‌های اخوان‌المسلمین، حماس و حزب‌الله که مورد حمایت ایران است، از محبوبیت کمتری نسبت به گذشته برخوردارند.

یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد که لبنان تنها کشوری است که اعتماد مردمش به رهبران مذهبی بیشتر شده است.

بر اساس این نظرسنجی، حمایت ایران از حوثی‌های یمن و نیز شیعیان شبه‌نظامی عراق باعث شده مردم یمن و عراق، ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت کشور خود توصیف کنند.

برای مردم فلسطین، لبنان، مصر، اردن، سودان و لیبی، اسرائیل بزرگ‌ترین تهدید امنیتی به‌شمار می‌رود.

در ۷ کشور از مجموع ۱۱ کشوری که نظرسنجی در آنها انجام شده، بیش از نیمی از افراد از سیاست‌های رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، با وجود حمایتش از احزاب اسلام‌گرا موافقند.

بر اساس این تحقیقات، سیاست خارجی اردوغان از حمایت بیشتری نسبت به سیاست خارجی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برخوردار است.

علاوه بر کاهش اعتماد بسیاری از اعراب به رهبران مذهبی، عده زیادی نیز می‌گویند که دیگر مذهبی نیستند. از سال ۲۰۱۳ به بعد، تعداد افرادی در منطقه که خود را «غیر مذهبی» نامیده‌اند از ۸ درصد به ۱۳ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این نظرسنجی گسترده، بیش از نیمی از جوانان در بیشتر کشورهای جهان عرب تمایل به ترک کشورهای خود دارند. تعداد جوانان عرب از سنین ۱۸ تا ۲۹ ساله که خواهان مهاجرت هستند، بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است.

با وجود اینکه اروپا یکی از انتخاب‌های اصلی مردم اهل شمال آفریقا برای مهاجرت است، این نظرسنجی نشان می‌دهد که تعداد افرادی که خواهان مهاجرت به اروپا هستند، کاهش یافته است.

کشورهای عرب‌نشین حوزه خلیج فارس، انتخاب اول مردم مصر، یمن و سودان هستند، در حالی که مردم لبنان و اردن ترجیح می‌دهند به آمریکای شمالی مهاجرت کنند.

سایر موضوعات مورد تحقیق در این نظرسنجی شامل حقوق زنان و مسائل جنسیتی هستند. اکثر افراد در منطقه از حق زنان برای نخست‌وزیر یا رئیس‌جمهور شدن حمایت کرده‌اند. اما در امور داخلی خانواده، اکثریت زنان بر این باورند که مردان باید تصمیم نهایی را بگیرند.

بی‌بی‌سی عربی نوشته به دلایل قانونی و فرهنگی، برخی کشورهای شرکت کننده در این نظرسنجی خواستار حذف برخی از سوالات شده اند که این استثناها در نتایج نهایی نظرسنجی اعمال شده‌اند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More