شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی ایران اینترنشنال: رییس جمهور در ایران قدرت لازم را ندارد

 

در مجموع حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی ایران اینترنشنال گفته‌اند که از نظر آنها رییس جمهوری در ایران قدرت لازم برای حل مشکلات کشور را ندارد.

بر اساس این نظرسنجی که شرکت تحلیل داده استاسیس به سفارش ایران اینترنشنال انجام داده، ۲۴ درصد مردم اعتقاد دارند که رییس جمهور «قدرت چندانی ندارد یا توان او برای حل مشکلات کشور خیلی کم است».

حدود ۴۵ درصد نیز معتقدند که رییس جمهور تنها «تا حدی» قدرت حل مشکلات کشور را دارد.

در این میان تنها حدود ۲۶ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که رییس جمهور در ایران «قدرت زیادی» دارد. پنج درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی نیز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

بخش پیشین نظرسنجی اینترنشنال که ۲۶ اردیبهشت منتشر شد حکایت از این داشت که اگر شورای نگهبان صلاحیت محمود احمدی‌نژاد را تایید کند او رقیب اصلی ابراهیم رئیسی خواهد بود.

در همین حال بخش جدید نظرسنجی نشان می‌دهد حدود ۵۵ درصد گفته‌اند که با رد صلاحیت احمدی‌نژاد مخالفند. در مقابل تنها ۲۶ درصد با رد صلاحیت او موافقند.

موافقان رد صلاحیت اسحاق جهانگیری، ۴۸ درصد از پاسخگویان این نظرسنجی را شامل می‌شوند و تنها ۱۶ درصد مخالف رد صلاحیت او هستند. موافقان رد صلاحیت لاریجانی نیز ۴۷ درصد و مخالفان رد صلاحیت او ۲۱ درصد بوده‌اند.

۲۴ درصد نیز با رد صلاحیت مصطفی تاجزاده موافق و ۱۱ درصد مخالفند. در این میان ۴۵ درصد هم گفته‌اند او را نمی‌شناسند.

در مجموع حدود ۵۴ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که با عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها کاملا و یا تا حدی مخالفند و حدود ۳۲ درصد با اقدام شورای نگهبان موافقند.

در میان رای دهندگان احتمالی حدود ۵۴ درصد از پاسخ‌دهندگان ابراهیم رئیسی را انتخاب کرده‌اند و بعد از او و با فاصله زیاد، محسن رضایی، عبدالناصر همتی و سعید جلیلی با حدود سه درصد رای قرار دارند. با این حال حدود ۳۱ درصد از پاسخ‌دهندگان هم هنوز نامزد نهایی خودشان را انتخاب نکرده‌اند.

نظرسنجی اختصاصی ایران اینترنشنال درباره انتخابات ریاست‌جمهوری که شرکت تحلیل داده‌‌های استاسیس انجام داده، در زیر مجموعه پروژه‌‌ای به نام «‌نقشه‌ سیاسی ایران» است.  هدف این پروژه سنجش گرایش‌های سیاسی گروه‌های متنوع جامعه ایران است و نتایج آن طی هفته‌های آتی مشخص منتشر خواهد شد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More