شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سند رسیده به ایران اینترنشنال: مرگ واکسینه‌شده‌ها در ایران ده‌ها برابر استاندارد جهانی است

 

 

مرکز آمار و اطلاعات وزارت بهداشت ایران درباره افزایش مبتلایان به کرونا و مرگ و میر افرادی که واکسن زده‌اند، هشدار داده است. این هشدار نشان‌دهنده شکست کامل برنامه واکسیناسیون در کشور است.

بر اساس سندی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، آمار مرگ افرادی که واکسن زده‌اند به ویژه شهروندان بالای ۶۰ سال، ده‌ها برابر استاندارد جهانی است.

مرکز اطلاعات وزارت بهداشت با بررسی این وضعیت در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرده است: «فاصله‌بندی نامنظم بین دوزهای اول و دوم و بی‌توجهی به نوع واکسن استفاده شده درباره افراد عامل افزایش مرگ است.»

در گزارش تحلیلی این مرکز آمده: «تاکنون بیش از ۹۱ هزار نفر از کسانی که دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند بعد از دو هفته به کووید-۱۹مبتلا شده و به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند. میانگین سن این افراد بین ۶۰ تا ۹۰ سال است.»

از بین بستری‌شدگان حدود هشت هزار و ۵۰۰ نفر فوت کرده‌اند.

طبق این سند، افراد فوت‌شده بعد از دریافت دوز اول که به کرونا مبتلا شدند بیشتر در سنین ۷۰ و ۸۰ سال بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، در میان افرادی که دو دوز واکسن را دریافت کرد‌ه‌اند و گفته می‌شود کامل واکسینه‌شده‌اند، حدود ۲۳ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند.

تا زمان تنظیم گزارش مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند و بروز علایم و بستری در بین آنها شش هزار نفر در هر یک میلیون نفر است که از آمار دیگر کشورها به مراتب بالاتر است.

در بین کسانی که بعد از دریافت دوز دوم آن هم بعد از دو هفته، به کرونا مبتلا و بستری شدند، نزدیک دو هزار و ۵۰۰ نفر فوت کرده‌اند که میانگین سن افراد فوت شده بین ۷۰ تا ۸۰ سال است.

نکته مهم این گزارش این است که افرادی که تاریخ شروع بستری آنها حداقل دو هفته پس از دریافت نوبت دوم واکسن بوده است، فوت شده‌اند. این در حالی است که بر طبق مطالعات جهانی، احتمال تشدید بیماری و مرگ افراد دو هفته پس دریافت نوبت دوم واکسن بسیار ناچیز است.

موضوع دیگر این است که از میان این دو هزار و ۵۰۰ نفر فوت‌شده، تست کرونای ۵۴۲ نفر منفی بوده و این مرکز به وزارت بهداشت هشدار می‌دهد به دلیل دقیق نبودن تست‌های کرونا و فوت شدن کسانی خارج از بیمارستان، احتمالا تعداد افرادی که بعد از دریافت هر دو دوز واکسن به کرونا مبتلا و فوت شده‌اند بیشتر از این آمار است.

این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند در دیگر کشورها، تعداد افرادی که بعد از هر دو دوز واکسن به کرونا مبتلا شده و جان باخته‌اند در هر میلیون، ۱۰ نفر است در حالی که در ایران در هر یک میلیون، ۷۵۳ نفر است.

مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت به وزیر این وزارتخانه توصیه کرده کارایی برندها و نوع واکسن‌ها مورد بررسی قرار گیرد چون مدت زمان سپری‌شده بین دو دوز واکسن برای هر برند متفاوت است.

از طرف دیگر، در ایران در مقاطع زمانی متفاوت، گروه‌های سنی و شغلی با بیماری‌های زمینه متفاوت از هر برند واکسن، واکسینه شده‌اند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More