شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کاهش تعداد قربانیان تروریسم در عراق و سوریه

 

بر اساس گزارش یک مؤسسه تحقیقات در زمینه تروریسم، طی سال گذشته میلادی، تعداد کشته‌شدگان حوادث تروریستی در عراق و سوریه به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته‌ است.

در گزارشی که مرکز جینز روز پنج‌شنبه ۲۸ دی‌ماه منتشر کرده، آمده است که علیرغم ادامه خشونت‌ها در این دو کشور، تعداد کشته‌شدگان در اثر حملات گروه‌های شبه‌نظامی همچون داعش، به شدت کاهش یافته است.

در گزارش این مرکز که دفتر آن در لندن است، آمده است که در سال گذشته میلادی، ۳۳۷۸ نفر در عراق در جریان این حملات کشته شده‌اند. این رقم ۶۰ درصد کاهش نسبت به سال ۲0۱۶ را نشان می‌دهد، که در آن ۸۴۳۷ بر اثر حملات مشابه کشته شدند.

در سوریه نیز تعداد کشته شدگان ۴۴ درصد کاهش داشته است. در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۳۶۴۱ نفر در اثر حملات تروریستی و ناآرامی‌های نظامی کشته شده‌اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ این عدد ۶۴۷۷ نفر بوده است.

این گزارش شامل تعداد کشته‌شدگان نظامی و هم‌چنین تعداد بسیار زیادی از غیرنظامیان که در حملات نیروهای دولتی، به خصوص در سوریه، جان خود را از دست داده‌اند، نمی‌شود.

با وجود اینکه در سال گذشته داعش اغلب مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه را از دست داد، ولی هم‌چنان به لحاظ تعداد حملات فعال‌ترین گروه تروریست در جهان به شمار می‌شود.

در این زمینه، ماتیو هنمن، رئیس بخش تحقیقات مرکز جیمز به خبرگزاری فرانسه گفت: «پس از آن‌که داعش بیش از پیش تحت فشار قرار گرفت و سرزمین‌های تحت کنترل خود را از دست داد، بار دیگر به عملیات خرابکاری و تروریستی بر علیه نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان رقیب، روی آورده است».

داعش به تنهایی  ۶۴۹۹ نفر  را در در سال ۲۰۱۷ به قتل رساند. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۶، ۴۰ درصد کاهش داشته است.

با وجود این کاهش‌ها، عراق و سوریه هم‌چنان بیشترین تعداد حملات تروریستی در جهان را تجربه می‌کنند.

در افغانستان، دیگر کشوری که شاهد حملات تروریستی مکرر است، ۲۲۹۹ نفر در سال ۲۰۱۷ در اثر حملات تروریستی جان خود را از دست داده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More