شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کره شمالی مدعی آزمایش اولین موشک قاره‌پیمای خود شد

 

کره شمالی امروز، سه‌شنبه ۱۳ تیرماه (۴ ژوئیه)، اعلام کرد که نخستین موشک بالستیک میان‌قاره‌ای خود را با موفقیت پرتاب کرده است.

آکادمی علوم دفاعی کره شمالی با اعلام این خبر گفت: «این موشک به ارتفاع دو هزار و ۸۰۲ کیلومتر و با سرعت ۹۳۳ کیلومتر پرتاب شده است».

 

 

پرتاب این موشک زمانی رخ داد که آمریکایی‌ها در حال آماده‌شدن برای روز استقلال خود (مصادف با ۴ ژوئیه) بودند. به گفته‌ی یک تحلیل‌گر تسلیحاتی آمریکایی، این موشک قابلیت رسیدن به آلاسکا را نیز دارد.

دونالد ترامپ، پس از شنیدن این خبر با نوشتن متنی در صفحه‌ی توئیتر خود، از چین خواست که نسبت‌به اقدامات صورت‌گرفته ازسوی کره شمالی، یک‌بار برای همیشه  واکنش جدی نشان دهد.

ارتش روسیه نیز درواکنش به این خبر گفت: «این موشک در ارتفاع پایین‌تر و با سرعت کمتری نسبت‌به آن‌چه کره شمالی گزارش می‌کند،  پرواز کرده است».

گوینده‌ی خبر شبکه‌ی مرکزی تلویزیون کره شمالی این خبر را با هیجان فراوانی اعلام و تصاویری را از بازدید «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی از این آزمایش موشکی، منتشر کرد.

گفتنی است، مسلح شدن کره شمالی به موشک قاره‌پیما -آن‌چه که دونالد ترامپ به آن باور نداشت- می‌تواند یک تهدید استراتژیک جدی برای آمریکا محسوب شود.

انتظار می‌رود کره شمالی یکی از مباحث مهم گفت‌وگو میان ترامپ با رهبران کشورهای گروه جی20 (G20) در نشست آنها هفته آینده در هامبورگ باشد.

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More