شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کرونا در جهان؛ بازداشت کارگران در ترکیه و جان باختن ۵۵ روزنامه‌نگار در ۲۳ کشور

در حالی که شیوع ویروس کرونا در جهان مانع برگزاری مراسم گسترده روز جهانی کارگر شد، برخی کارگران و اتحادیه‌ها تلاش کردند که این روز را با شیوه‌های دیگری مثل حضور در بالکن خانه‌ها یا به صورت مجازی در اینترنت جشن بگیرند.

با این حال، ترکیه روز جمعه ۱۲ اردیبهشت، برخی از مسئولان اتحادیه‌های کارگری را که با وجود ممنوعیت‌ها دست به تظاهرات زده بودند، بازداشت کرد.

در لبنان نیز تظاهرات علیه مشکلات اقتصادی در روز کارگر به خشونت کشیده شد و برخی از معترضان زخمی شدند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، روز جمعه اعلام کرد که توقف حمل‌ونقل هوایی، ارسال منظم واکسن به کشورهای جهان را با خطر مواجه کرده است.

یونیسف تاکید کرد که ده‌ها کشور جهان با خطر کمبود واکسن به ویژه واکسن سرخک مواجه‌اند. سال گذشته میلادی، بیش از ۲/۴ میلیارد دوز واکسن از سوی یونیسف در بین صد کشور جهان توزیع شد.

یک سازمان سوئیسی در زمینه روزنامه‌نگاری (Press Emblem Campaign) روز جمعه اعلام کرد که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در جهان، ده‌ها روزنامه‌نگار بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

این سازمان نیز که مانند یونیسف، مقر آن در ژنو است، با انتشار بیانیه‌ای نوشت که ۵۵ روزنامه‌نگار در ۲۳ کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا هنگام انجام کار روزنامه‌نگاری جان باختند. 

در هند، قرنطینه سراسری این کشور به مدت دو هفته دیگر تمدید شد. با این حال، وزارت کشور هند روز جمعه اضافه کرد که به دلیل «پیشرفت معنادار در زمینه وضعیت کرونا»، در مناطقی که شیوع این ویروس در آنجا کمتر است، این محدودیت‌ها کاسته خواهد شد.

همچنین در حالی که با وجود به تعویق افتادن یک ساله المپیک توکیو، برگزاری این بازی‌ها همچنان در هاله‌ای از ابهام است و همچنین درباره تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس نیز زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد، هند روز جمعه اعلام کرد که پس از پایان همه‌گیری کرونا، تلاش خود را برای به دست آوردن میزبانی این بازی‌ها آغاز خواهد کرد.

رییس کمیته المپیک هند روز جمعه اعلام کرد که این کشور قصد دارد بازی‌های المپیک جوانان ۲۰۲۶ و بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ را برگزار کند.

در بریتانیا، بر اساس دو پژوهش جداگانه که نتایج آن همزمان روز جمعه منتشر شد، قربانیان ویروس کرونا در محلات فقیرنشین و محلاتی که اقلیت‌های نژادی در آنجا ساکن هستند، بیشتر از دیگر محلات است.

تاکنون کشورهای مختلف جهان از شناسایی بیش از سه میلیون ۳۳۳ هزار مبتلا به ویروس کرونا خبر داده‌اند که از این میان بیش از ۲۳۵ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More