شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش جامع سازمان ملل از وخامت تغییرات اقلیمی

در پیش‌نویس گزارشی از سازمان ملل، که به رسانه‌ها درز کرده است، درباره اثرات مخرب تغییرات اقلیمی، از جمله گرمای غیرقابل‌تحمل و بیماری‌های همه‌گیر که ظرف ۳۰ سال آینده آشکار می‌شود، هشدار داده شده است. این سند جامع که کارگروه بین‌دولتی تغییرات اقلیمی، موسوم به آی‌پی‌سی‌سی، آن را تهیه کرده است، به مشاهده خبرگزاری فرانسه رسیده است.

گزارش چهار هزار صفحه‌ای این کارگروه، تصویری هولناک از اثرات مخرب تغییرات اقلیمی ارائه می‌دهد. مسئله نگران‌کننده این است که حتی اگر انسان بتواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کنترل کند، این روند زیانبار متوقف نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، تغییرات ناگهانی پیشین آب‌و‌هوایی، محیط زیست‌ را به‌شکل قابل‌ملاحظه‌ای تغییر داده است و اکثر گونه‌های گیاهی و جانوری را از بین برده است. سوال این است که آیا انسان با دست خود، در حال فراهم کردن زمینه نابودی خود است؟

بنا بر این گزارش، انقراض گونه‌های جانوری، گسترش بیماری‌های همه‌گیر، گرمای غیرقابل‌زیست، فروپاشی زیست‌بوم‌ها و ویرانی شهرها در اثر طغیان دریاها، به‌سرعت در حال افزایش است. اثراتی که تا پیش از به ۳۰ سالگی رسیدن نوزادانی که امروز متولد ‌شوند، به گونه‌ای دردناک آشکار خواهد شد.

اما این سند که برای تاثیرگذاری بر سیاست‌گذاری‌ها طراحی و تهیه شده است، قرار نیست تا پیش از فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شود. برخی دانشمندان معتقدند که زمان انتشار در نظر گرفته شده، دیر است؛ چرا که نشست‌های سالانه سازمان ملل در مورد آب‌وهوا، تنوع زیستی و نظام غذایی، همه پیش از این تاریخ برگزار می‌شود.

آی‌پی‌سی‌سی در این گزارش تاکید می‌کند که می‌توان کارهای بسیاری برای جلوگیری از بروز بدترین حالت‌ ممکن انجام داد. اقداماتی چون حفاظت و ترمیم ریست‌بوم‌های به‌اصطلاح کربن‌آبی، مانند جلبک‌ها و جنگل‌های دریایی، که نه‌تنهاذخایر کربن را افزایش می‌دهد و از محیط زیست در مقابل موج طوفان‌ها محافظت می‌کند، بلکه زیستگاه‌های حیات وحش و امنیت غذایی را نیز فراهم می‌‌آورد. همچنین روی‌آوردن به رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری نیز می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا سال ۲۰۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد.

این گزارش در نهایت هشدار می‌دهد که صرف تعویض ماشین بنزین‌سوز با اتومبیل برقی «تسلا» یا کاشت میلیاردها درخت، جلوی روند تخریب حاصل از تغییرات اقلیمی را نمی‌گیرد. بلکه « ما به تغییرات تحول‌آفرین نیازمندیم که درباره همه فرآیندها، رفتارها و [عادات ]، در همه سطوح اعمال شود؛ از افراد و جوامع و مشاغل گرفته تا مؤسسات و دولت‌ها.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More