شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گفت‌و‌گوی تلفنی جو بایدن با بنیامین نتانیاهو درباره ایران و چالش‌های منطقه‌ای

جو بایدن یک ماه پس از آغاز ریاست‌جمهوری خود، در اولین تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با او در مورد ایران، چالش‌های منطقه‌ای و روابط دو جانبه گفت‌وگو کرد.

این تماس تلفنی، اولین گفت‌وگوی بایدن با یکی از سران کشورها در خاورمیانه‌ است و طبق اعلام دفتر نتانیاهو، دو طرف به مدت یک ساعت مکالمه‌ای «گرم و دوستانه» داشته‌اند.

به گفته دفتر نخست وزیر اسرائیل، بایدن و نتانیاهو در مورد «تهدید ایران»، رسیدن به توافق‌های بیشتر در زمینه عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای منطقه، چالش‌های منطقه‌ای، مقابله با کرونا و روابط دو جانبه صحبت کردند.

طبق اعلام کاخ سفید، بایدن با تاکید بر تعهد آمریکا بر حفظ امنیت اسرائیل گفت آمریکا قصد دارد شراکت خود با اسرائیل را در همه زمینه‌ها، از جمله در همکاری‌های نظامی، تقویت کند.

بایدن همچنین به نتانیاهو به دلیل عملکرد موفق این کشور در مقابله با شیوع کرونا و انجام واکسیناسیون تبریک گفت.

بایدن با اعلام حمایت از روند عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای مسلمان و جهان عرب، بر اهمیت گسترش صلح در منطقه، از جمله میان اسرائیل و فلسطین، تاکید کرد.

رییس جمهوری آمریکا در توییتی با اشاره به تماس تلفنی خود با نخست‌وزیر اسرائیل گفت در این گفت‌وگو بر تعهد واشینگتن به حفظ امنیت اسرائیل تاکید کرده است.

او افزود مقامات دو کشور با هدف تقویت همکاری‌های استراتژیک خود در زمینه موضوعات امنیتی منطقه، از جمله در مورد ایران، با هم در تماس هستند.

بایدن از زمان آغاز به کار خود با نتانیاهو تماسی نگرفته بود و همین امر گمانه‌زنی‌ها را در مورد اختلاف بین رییس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل را تقویت کرده بود.

نتانیاهو روز سه شنبه در گفت‌وگو با شبکه ۱۲ اسرائیل در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه یا بایدن عمدا با او تماس نگرفته به روابط ۴۰ ساله خود با شخص بایدن اشاره کرد و گفت: «ما بر سر بسیاری مسائل توافق داریم و اتحاد ما بسیار قوی است. البته برخی اختلاف نظرها در مورد ایران و فلسطین وجود دارد.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More