شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یک قاضی دادگاه فدرال در هاوایی قانون منع سفر ترامپ را تعدیل کرد

 

یک قاضی دادگاه فدرال در امریکا فرمان منع مهاجرتی دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور را تعدیل کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دریک واتسون قاضی دادگاه فدرال در ایالت هاوایی در آمریکا، پدر و مادر بزرگ‌ها، نوه‌ها و دیگر اعضای خانواده کسانی را که در آمریکا زندگی می کنند از قانون منع سفر ترامپ معاف کرد.

این تصمیم قاضی دادگاه فدرال که روز پنج شنبه ۲۲ تیراعلام شد یک پیروزی برای مخالفان فرمان منع سفر ترامپ محسوب می شود. بر اساس قانون منع سفر ترامپ ،مسلمانان شش از ورود به آمریکا منع شده بودند.

دونالد ترامپ و مشاورانش بر این باورند که محدودیت‌هایی که قانون منع سفر ترامپ تعیین می‌کند برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها به آمریکا ضروری است.

دیوان عالی آمریکا در اواخر ماه ژوئن با بخش‌هایی ازاین قانون موافقت کرده بود. اما این دادگاه تنها با ورود کسانی که در آمریکا پیوند مالی و شخصی دارند و به طور مشخص اقوام نزدیک مانند والدین، همسر، فرزندان، عروس و دامادهاِ، خواهر و برادر، خواهرو برادر خوانده ها و خواهر و برادرهای ناتنی موافقت کرده بود.

به این ترتیب پس از پنج ماه کشمکش بر سر این قانون پایان داد. اما قاضی دادگاه فدرال هاوایی می‌گوید  لیستی که دولت از اقوام ارائه  کرده است با آنچه که دیوان عالی آمریکا گفته و یا حتی با قانون مهاجرت آمریکا که خود دولت بر مبنای آن کار می کند همخوانی ندارد.

قاضی دریک واتسون تاکید دارد که عقل سلیم می‌گوید فامیل نزدیک شامل والدین نیز می‌شود. دولت آنها را در لیست فامیل نزدیک قرار نداده است و این غیر قابل قبول است.

دریک واتسون همچنین گفت پناهندگانی که برای ماندن در آمریکا از طرف سازمانی حمایت می‌شوند نیز باید معاف شوند.

داگلاس چین، دادستان ایالت هاوایی که به این شکایت رسیدگی کرده بود، از این قانون حمایت کرد.

مقامات رسمی آمریکا به درخواست‌ها برای پاسخگویی به این حکم تاکنون واکنشی نشان نداده‌اند.

قانون منع ورود مسلمانان به آمریکا که در ماه ژانویه ۲۰۱۷ به اجرا درآمد، بی نظمی و اختلال زیادی در فرودگاه‌های آمریکا به وجود آورد و البته دیوان عالی آمریکا فورا آن را منع کرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More