شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یک هفته ناآرام در آمریکا؛ بازداشت دست‌کم ۴۴۰۰ نفر

پس از شش روز ناآرامی پیاپی، آمریکایی‌ها هفته جدیدی را آغاز کرده‌اند، این در حالی است که خرابی‌های اعتراضات در شهرهای مختلف همچنان باقی مانده و دست‌کم ۴ هزار و ۴۰۰ نفر به اتهام «خرابکاری، دزدی و نقض مقررات» بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز دوشنبه ۱۲ خرداد، در گزارشی نوشت با وجود وضع مقررات منع عبور و مرور در شهرهای بزرگ آمریکا و همچنین به‌کارگیری هزاران نیروی گارد ملی، اعتراضات در شامگاه یکشنبه ۱۱ خرداد بار دیگر به خشونت کشیده شد.

بر اساس این گزارش، تظاهرکنندگان در فیلادلفیا به سوی پلیس سنگ و کوکتل‌مولوتف پرتاب کردند و در شهرهای دیگر به ویژه آستین در مرکز ایالت تگزاس نیز با نیروهای پلیس درگیر شدند.

همچنین برای سومین شب پیاپی، اعتراضات در واشینگتن ادامه داشت و معترضان مکان‌هایی را در نزدیکی کاخ سفید به آتش کشیدند.

آسوشیتدپرس از حضور ۱۱۰۰ تظاهرکننده در پارک لافایت گزارش داده است. این در حالی است که به گفته مقام‌های پنتاگون، حدود ۱۷۰۰ سرباز گارد ملی در واشینگتن مامور تامین امنیت بودند.

در بوستن نیز، گزارش‌ها حاکی از بستری شدن هفت نیروی پلیس آمریکا در بیمارستان است.

در لوییویل در ایالت کنتاکی، مقررات منع آمد و شد برقرار بود، اما پلیس اعلام کرد بامداد دوشنبه ۱۲ خرداد در واکنش به نیروهای امنیتی در حمله به یک گروه بزرگ از معترضان، یک نفر کشته شد.

در ایندیاناپلیس، مرکز ایالت ایندیانا نیز دو نفر در انفجارهای مرکز شهر طی دو روز اخیر کشته شدند. این در حالی است که پیشتر دو نفر نیز در اعتراضات شهرهای دیترویت و مینیاپولیس کشته شده بودند.

آسوشیتدپرس اضافه کرد در برخی شهرها، بسیاری با حمله به فروشگاه‌ها، تا جایی که ممکن بود این فروشگاه‌ها را غارت کردند. به عنوان نمونه، در نیویورک، برخی به فروشگاه‌های لوکسی مثل شنل، رولکس و پرادا حمله کردند.

در برمینگم در ایالت آلاباما، تظاهرکنندگان یک مجسمه معروف این شهر را واژگون کردند.

با این حال، پلیس در برخی شهرها با ابراز همدردی با تظاهرکنندگان، سعی در آرام کردن معترضان داشت.

تظاهرات اخیر در آمریکا، در اعتراض به مرگ جورج فلوید، یک آمریکایی آفریقایی‌تبار در روز دوشنبه گذشته در شهر مینیاپولیس آغاز شد، اما با وجود بازداشت درک شاوین، مامور سابق پلیس آمریکا به اتهام این قتل، اعتراضات همچنان ادامه یافت.

در متن کیفرخواست این مامور سابق پلیس آمریکا آمده: زانوی متهم به طور کلی ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه روی گردن جورج فلوید بوده است. دو دقیقه و ۵۳ ثانیه از این زمان در حالی بوده که فلوید از هوش رفته بود.

تداوم اعتراض‌های اخیر آمریکا در حالی است که این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا با بحران کم‌سابقه اقتصادی روبه‌روست و بسیاری کار خود را از دست داده‌اند.

همچنین بیش از صدهزار نفر بر اثر ابتلا به بیماری کوید-۱۹جان خود را در آمریکا از دست داده‌اند و انتقادهایی درباره مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا مطرح شده است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More