شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

۲۹ زخمی درپی حمله تروریستی در یک ایستگاه متروی لندن

۱۵:۲۲

ساعت ۸:۲۰ بامداد جمعه ۲۴ شهریورماه، وقوع انفجاری در یکی‌از واگن‌های قطار زیرزمینی، در منطقه ایستگاه «پارسونز گرین»(Parsons Green) در غرب لندن، تعدادی زخمی برجای گذاشت.

به گزارش شبکه‌ی خبری بی‌بی‌سی، پلیس بریتانیا این انفجار را حمله‌ای تروریستی خوانده است.

تصاویر منتشرشده از داخل واگنی که انفجار در آن صورت گرفته است، نشان‌دهنده سطلی سفید است که در داخل آن، مواد سوزنده و انفجاری به یک سیم‌کشی وصل شده و در داخل یک کیسه پلاستیکی خرید قرار داشته و انفجار ناشی‌از آن، آسیب جدی به داخل واگن مترو نرسانده است.

به گفته‌ یکی‌از شاهدان عینی که در زمان انفجار، در واگن قطار حضور داشته، ابتدا صدای انفجاری شنیده و پس از آن، شعله‌های آتش در واگن مشاهده شده است.

شاهدان عینی به روزنامه «دیلی‌تلگراف»  گفته‌اند که انفجار در داخل واگن مترو، «گلوله‌ای از آتش» را به‌وجود آورده بود و شعله‌های آن، متوجه مسافران قطار شده بود. آمبولانس‌ها، پلیس و واحدهای ویژه ضدتروریستی، هم‌اکنون در محل حادثه حضور پیدا کرده‌اند و به گفته شاهدان عینی، نیروهای امدادی، چندین مسافر را که درحال خونریزی بوده‌اند، به بیمارستان‌های منطقه برده‌اند.

براساس گزارش شاهدان عینی، دست‌کم یک‌نفر از ناحیه صورت، به‌‌شکل جدی زخمی شده و تعدادی‌از مسافران نیز از ناحیه صورت و گردن دچار سوختگی شده‌اند.

گزارش‌های منتشرشده حاکی‌از ترس و وحشت مسافران است که پس‌از این انفجار، برای خروج از ایستگاه هجوم برده‌اند.

پلیس متروپولیتن گفته است که درحال حاضر، اطلاع دقیقی از چگونگی این انفجار نداریم؛ ولی برای بررسی بیشتر موضوع، ایستگاه «پارسونز گرین» بسته شده است و هیچ ترددی در آن صورت نمی‌گیرد. همچنین، نیروهای انتظامی محله‌ی پارسونز گرین را از سکنه خالی کرده‌اند و مدارس منطقه نیز بسته شده است.

در حال حاضر، بررسی این انفجار به پلیس ضدتروریست لندن واگذار شده است.

به گزارش دیلی‌تلگراف، هم‌اینک ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، جلسه «کمیته اضطراری کبری» را که مسؤول بررسی جرایم تروریستی است تشکیل داده است.

سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا، در هفته‌ جاری اعلام کرده بودند که سطح احتمال وقوع یک عملیات تروریستی در کشور، «شدیداً بالا»ست.

 

۱۵:۵۵

سازمان آمبولانس لندن در حساب توئیتر خود، از انتقال ۱۸ زخمی ناشی‌از این حادثه، به چند بیمارستان در لندن خبر داد. به گزارش این سازمان، جراحات وارده به این افراد، سطحی بوده است و خطر جانی هیچ یک از آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

 

 

۱۶:۰۰

مارک روولی ، افسر ارشد مبارزه با تروریسم بریتانیا گفت: «ارزیابی ما این است که این انفجار، ناشی‌از یک بمب دست‌ساز بوده است».

او گفت:« پلیس لندن از پشتیبانی کامل سرویس اطلاعاتی انگلیس (MI5) برخوردار است».

 

 

۱۶:۲۰

صادق خان، شهردار لندن در گفت‌وگویی با شبکه رادیویی «ال‌بی‌سی »، از حضور بیشتر نیروهای پلیس در سطح شهر لندن خبر داد.

او گفت: «ساکنان لندن، طی امروز و چند روز آینده، شاهد حضور بیشتر پلیس، نه‌تنها در شبکه حمل‌ونقل عمومی،  بلکه در تمامی سطح شهر خواهند بود». 

 

۱۶:۲۸

به گزارش خبرگزاری رویترز، تعداد زخمی‌شدگان این حادثه تاکنون به ۲۲ تن رسیده است.

پلیس بریتانیا با به‌کارگیری تمامی امکانات خود، در جستجوی فرد و یا افرادی است که این حمله تروریستی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌اند.

 

۱۷:۰۰

دونالد ترامپ،رئیس دولت ایالات متحده آمریکا، در توئیتی نسبت‌به حمله تروریستی صورت‌گرفته واکنش نشان داد.

او گفت:«یک حمله‌ی دیگر در لندن، توسط یک تروریست بازنده. این‌ها آدم‌های بیمار و دیوانه‌ای هستند که تحت نظر پلیس اسکاتلندیارد بوده‌اند. باید هوشیار باقی ماند».

 

 

۱۷:۱۰

یکی از شاهدان عینی این انفجار، به روزنامه گاردین گفته است: «من چند ایستگاه قبل از پارسونز گرین سوار قطار شدم. هدفون گوشی موبایلم در گوش‌هایم بود و به موسیقی گوش می‌کردم. وقتی که قطار به ایستگاه پارسونز گرین رسید، تعدادی‌از مسافران پیاده و تعدادی دیگر سوار شدند. در این لحظه، من به سمت چپ خودم نگاه کردم و دیدم که صدها نفر از ته قطار دارند به‌طرف واگن ما می‌دوند. آن‌وقت شنیدم که همه آنها فریاد می‌زنند و به‌طرف بیرون قطار می‌دوند. قطار مملو  از جمعیت مسافران بود و همه سعی داشتند خودشان را به بیرون قطار پرت کنند و  از آنجا به بیرون ایستگاه می‌دویدند. مردم همدیگر را هل می‌دادند و بعضی‌ها روی زمین می‌افتادند. داخل جمعیتی که داشتند از محوطه‌ی ایستگاه فرار می‌کردند، بچه‌های مدرسه‌ای هم بودند. من آدم‌هایی را دیدم که خودشان را به هر طرفی پرت می‌کردند، تا از قطار دور بمانند. بعضی‌ها حتماً با  این حرکت، پایشان شکسته است.

جلوتر، همه داشتند از روی معابر ورود و خروج به ایستگاه، خودشان را به بیرون می‌انداختند. من در حال دویدن و فرار دیدم یک خانم روی زمین افتاده است. معلوم نبود او زنده است یا مرده؛ چون نفس نمی‌کشید.

همه‌جا وحشت و اضطراب و گریز بود. یک بچه‌ای داخل ایستگاه بود و گریه می‌کرد که دنبال برادر کوچکش است و او را پیدا نمی‌کند. وقتی به بیرون ایستگاه توی خیابان رسیدم، اول فکر کردم کسی اسیدپاشی کرده است؛ چون صدای انفجار را نشنیده بودم.

این اتفاق، همزمان با ساعت رفتن بچه‌ها به مدارس محل بود. من درحال فرار، کودکانی را می‌دیدم که روی زمین می‌افتند. واقعاً صحنه‌ی وحشتناک و دلخراشی بود. امیدوارم کسی کشته نشده باشد. این ایستگاه، محل رفت‌وآمد تعداد زیادی از بچه‌های دبستانی است».

 

۱۷:۴۰

مسؤولان خط متروی «دیستریکت» (District) که ایستگاه «پارسونز گرین» روی آن خط قرار دارد، در توئیتی از غیرفعال‌شدن بخشی از این خط مترو، برای انجام تحقیقات ازسوی پلیس بریتانیا خبر دادند.

 

 

۱۸:۳۰

به گزارش شبکه‌ی خبری اسکای نیوز، مقامات امنیتی بریتانیا، با بررسی تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین‌های مداربسته، موفق‌به شناسایی عامل بمب‌گذاری در واگن قطار مترو شده‌اند.

 

۱۸:۴۹

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد نظامی و یک منبع اطلاعاتی ایالات متحده، که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، می‌گویند به احتمال زیاد، این حمله در پاسخ به پیام‌های ویدئویی اخیر دولت اسلامی عراق (داعش) است که از طرفداران و شبه‌نظامیان خود خواسته تا قطارها و وسایل نقلیه‌ی عمومی را هدف قرار دهند.

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More