شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
بدون نیاز به رمز، امضا یا محدودیت برداشت

کارت‌های بانکی با حسگر اثر انگشت به بریتانیا می‌آیند

بانک بریتانیایی NatWest از ماه آینده استفاده آزمایشی از کارت‌های بانکی دارای حسگر اثر انگشت را آغاز می‌کند. در این دوره آزمایشی که ۲۰۰ مشتری منتخب در آن شرکت خواهند داشت، به این افراد اجازه داده می‌شود بدون نیاز به وارد کردن رمز یا امضا بتوانند پرداخت NFC (پرداخت بدون تماس) داشته باشند. همچنین محدودیت ۳۰ پوندی که برای پرداخت‌های بدون تماس اعمال می‌شود نیز هنگام استفاده از اثر انگشت، وجود نخواهد داشت.

در حال حاضر همه افرادی که در بریتانیا زندگی می‌کنند، می‌توانند با تماس نزدیک کارت خود به دستگاه کارت‌خوان، پرداخت بدون تماس انجام دهند؛ اما از آنجایی که این شکل از پرداخت‌ها از امنیت کم‌تری برخوردار است، سیستم بانکی یک محدودیت ۳۰ پوندی بر روی آن اعمال کرده است. برای پرداخت‌هایی که از این مبلغ بیشتر باشند، به قرار دادن کارت در دستگاه کارت‌خوان و وارد کردن رمز کارت نیازمندیم.

در کارت‌های بانکی جدید، داده‌های مربوط به اثر انگشت روی خود کارت ذخیره می‌شود. این موضوع به این معنی است که اطلاعات امنیتی تازه‌ای در پایگاه داده بانک مربوطه وجود ندارد تا هکرها بخواهند آن‌ را به سرقت ببرند.

هرچند که استفاده از اثر انگشت یک ویژگی صددرصد امن نیست و امکان نمونه‌برداری از آن در شرایط مختلفی ممکن است، اما این ویژگی نسبت به رمز کارت بانکی که برای دانستنش تنها لازم است کنار شخص وارد کننده آن ایستاد، به‌مراتب از امنیت بالاتری برخوردار است.

این روزها احراز هویت بیومتریک به یک جزء استاندارد از پرداخت‌های NFC تبدیل شده است.

در سازوکار تعریف‌شده فعلی برای کارت‌های بانکی با حسگر اثر انگشت، مشتری باید برای ثبت اطلاعات اثر انگشت خود روی کارت، به شکل حضوری به شعبه بانک مراجعه کند. Gemalto، شرکت سازنده این کارت‌ها امیدوار است در آینده نسخه‌هایی از این کارت تولید شود که مشتری با یک برنامه موبایلی و بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک، بتواند اطلاعات اثر انگشت خود را در کارتش ثبت کند.

در حال حاضر برنامه‌های موبایلی با تکیه بر امکانات سخت‌افزاری گوشی‌های مدرن، امکان پرداخت از طریق اثر انگشت را فراهم کرده‌اند. این مساله، سوالی را در ذهن ایجاد می‌کند مبنی‌بر این‌که با وجود چنین راهکارهایی، چرا باید به کارت‌های جداگانه‌ای که حسگر اثر انگشت دارند، نیاز داشته باشیم.

کارشناسان می‌گویند ارائه رایگان این‌گونه از کارت‌های بانکی برای آن دسته از افرادی که امکان تهیه گوشی‌های تلفن‌ هوشمند مدرن را ندارند، می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More