شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ابهام درمورد عامل کشته‌شدن دو مرزبان ایرانی در سردشت

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه ۱۶ خردادماه، گزارش داد که دوتن از مرزبانان هنگ مرزی سردشت در استان آذربایجان غربی، در درگیری با افراد مسلحی که آن‌ها را افراد «شرور و وابسته به گروهک‌های تروریستی» خوانده است، کشته شده‌اند. حزب دموکرات کردستان، تأکید کرده است که نیروهای وابسته به این حزب در این درگیری نقشی نداشته‌اند و درگیری میان نیروهای مختلف جمهوری اسلامی، منجربه کشته‌شدن مرزبانان ایرانی شده است.

بنابر این گزارش، حدود ساعت ۲۳ سه‌شنبه‌ شب (۱۵ خردادماه) در یک درگیری که در هنگ مرزی سردشت، گروهان بیوران، برجک مرزبانی کانی‌سیو رخ داد، ستوان‌یکم «یوسف پیرانه» و استواریکم «محبوب قربانی»، جان خود را از دست داده‌اند.

قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ناجا، در گفت‌وگو با خبرگزاری های داخلی، درخصوص جزئیات این درگیری، گفته است که مرزبانان در ساعت ۲۱:۴۵ سه‌شنبه شب، با گروه مسلح حدوداً ۲۰ نفره درگیر شدند و گروه مسلح، پساز پایان درگیری، به کشور عراق رفتند. او با تأیید کشته‌شدن ۲ مرزبان، گفت که گروه مسلح نیز متحمل خسارات جانی شده‌اند.

هم‌زمان وب‌سایت رسمی حزب دموکرات کردستان، «کوردستان‌و‌کورد»، ضمن رد ادعای رسانه‌های وابسته‌به حکومت ایران مبنی‌بر کشته‌شدن این دو مرزبان در درگیری با «اشرار» (که معمولاً ازسوی مقامات و رسانه‌های ایرانی در اشاره به نیروهای وابسته به احزاب کرد در غرب ایران به‌کار می‌رود)، نوشته است: «مطابق گزارش‌هایی که در دسترس این حزب است، این افراد در درگیری با نیروهای دیگری از خود رژیم که دارای مقرها و گروه گشت جداگانه از نیروی انتظامی هستند، کشته شده‌اند».

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران زیر نظر نیروی انتظامی است که در خصوص کنترل مرزهای زمینی و دریایی و ساماندهی امور مرزنشینان فعال است.

نیروهای وابسته به احزاب کرد، حادثه کشته‌شدن چند مرزبان در یک‌ماه گذشته را نیز به درگیری نیروی انتظامی با سپاه نسبت داده و هرگونه دخالت خود در این درگیری‌ها را رد کرده بودند.

یک ساکن شهر سردشت که نخواست نامش فاش شود، ضمن اشاره به امنیتی‌شدن فضای کل شهر سردشت از سه‌شنبه شب، به ایران‌اینترنشنال گفت که درگیری دیشب بین «نیروهای مختلف رژیم» اتفاق افتاد و در اثر آن، دونفر کشته و چهار نیروی دیگر نیز زخمی شده‌اند.

این شهروند همچنین گفت که نیروهای امینتی حکومت جمهوری اسلامی ایران ازجمله نیروی انتظامی و سپاه پاسداران، در این منطقه، مدت‌هاست که در کمین‌گذاشتن شبانه برای کولبران و قاچاقیچیان برای گرفتن مبالغ کلان «رشوه»، با یکدیگر رقابت می‌کنند و این موضوع، برخی اوقات «به‌عمد یا به اشتباه» منجربه درگیری و کشته یا زخمی‌شدن این نیروها می‌شود.

در بیانیه حزب دموکرات کردستان نیز بر «اشتباه» نیروهای جمهوری اسلامی در درگیری با یکدیگر و کشته‌شدن مرزبانان تأکید شده است.

طی یک‌سال گذشته، در مناطق مرزی شمال غربی کشور، چندین‌بار میان مرزبانان و گروه‌های مسلحی که رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران آن‌ها را «اشرار» یا «تروریست» می‌خوانند، درگیری‌هایی رخ داده که به کشته‌شدن چندین مرزبان ازجمله در مناطق مرزی چالدران و پیرانشهر نیز منجر شده است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More