شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کشته‌شدن هشت مرزبان ایرانی در آذربایجان‌غربی

 

۸نفر از نیروهای مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، درپی درگیری در منطقه‌ی مرزی چالدران در استان آذربایجان غربی کشته شدند.

علیرضا رادفر، معاون سیاسی-امنیتی استاندار آذربایجان غربی، شامگاه جمعه ۱۲ آبان‌ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، گفت که عصر روز جمعه، درپی درگیری در نقطه‌ی صفر مرزی شهرستان چالدران، هشت‌نفر از نیروهای گروهان مرزی چالدران (زیرنظر هنگ مرزی خوی) کشته شدند که سه‌نفر از آن‌ها کادری و پنج‌نفر دیگر، سرباز وظیفه هستند.

معاون سیاسی-امنیتی استاندار آذربایجان غربی، طرف مقابل این درگیری را «گروه‌های تروریستی» اعلام کرد و گفت: "تلفات زیادی به تروریست‌ها وارد شد".

رادفر همچنین اعلام کرد: "تعقیب تروریست‌ها در منطقه همچنان ادامه دارد". او افزود که "جزئیات تکمیلی این درگیری، پس‌از پایان تعقیب تروریست‌ها مشخص می‌شود".

بعضی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های ایرانی، طرف مقابل این درگیری را «گروهک‌های تروریستی» یا «اشرار مسلح» و «اشرار ضدانقلاب» خوانده‌اند.

حکومت جمهوری اسلامی ایران، از گروه‌های مسلح مخالف خود در استان‌های غربی ایران (آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه)، ازجمله گروه‌های وابسته‌به احزاب مسلح کرد، با عناوینی چون «گروه‌های تروریستی» و «اشرار مسلح» نام می‌برد. این گروه‌ها هدف مبارزه‌ی خود را دفاع از دموکراسی و حقوق کردها اعلام کرده‌اند.

حدود ده روز پیش، روابط عمومی «قرارگاه حمزه سیدالشهدا»ی نیروی زمینی سپاه پاسداران، مستقر در شمال‌غربی ایران، با انتشار اطلاعیه‌ای، از درگیری با اعضای گروهی که آن را «یک تیم تروریستی» خوانده بود، در منطقه‌ی چالدران آذربایجان غربی، «انهدام کامل» آن تیم، کشته‌شدن چهار نفر اعضای آن و  ضبط سلاح‌، تجهیزات ارتباطی و مهمات آنان خبر داده بود.

براساس این اطلاعیه، شامگاه سوم آبان‌ماه، درپی اطلاع از آن‌چه «رخنه‌ی یک تیم تروریستی وابسته به استکبار جهانی» در منطقه‌ی عمومی چالدران و «کشته‌شدن دو تن از مردم بومی‌ به‌دست آن‌ها» خوانده شده بود، تیم‌های عملیاتی قرارگاه سپاه در منطقه، آنان را تعقیب کرده و با هم درگیر شده بودند.

به گفته‌ی بعضی کارشناسان، به‌نظر می‌رسد که درگیری دوازدهم آبان‌ماه در چالدران، متعاقب درگیری ده روز پیش در همین منطقه و به‌احتمال زیاد، نوعی تلافی‌جویی بوده باشد.  

چالدران، یکی‌از شهرستان‌های آذربایجان غربی است که در شمال‌غربی آن استان قرار دارد و مرکزش، شهر «سیه‌‌چشمه» است. جمعیت ساکن در این شهرستان، چیزی حدود ۴۵هزار نفر است.  

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More