شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی وزارت خارجه ایران: سخنان مکرون درباره برنامه موشکی «غیر واقع‌بینانه» است

 

بهرام قاسمی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه در واکنش به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهور فرانسه در مورد «برنامه موشک‌های بالستیک ایران» این اظهارات را «مبتنی بر نوعی پیشداوری و نگاه غیر واقع‌بینانه به تحولات منطقه»‌ دانست.

او همچنین گفت: «داشتن چنین رویکرد جانبدارانه‌ای کمکی به بهبود اوضاع نخواهد کرد».

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز چهارشنبه ۲۵ بهمن، گفته بود که «برنامه موشک‌های بالیستیک ایران باید تحت نظارت بین‌المللی قرار گیرد».

مکرون در عین حال تاکید کرده بود که «پاریس خواستار پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در پی توافق اتمی در تیر‌ماه ۱۳۹۴ است، چراکه هیچ گزینه بهتری برای آن پیشنهاد نشده‌است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به این سخنان، گفت آنچه خطر واقعی است، رقابت ایالات متحده و برخی کشور‌های اروپایی در فروش سلاح‌های پیچیده و پیشرفته به برخی کشورهای خاص منطقه است.

او ضمن اینکه این اقدامات را « تحریک‌کننده» خواند، گفت: «این انباشت تسلیحات،‌ تقویت و گسترش زرادخانه‌های پر شمار، ناامنی و بی‌ثباتی منطقه‌ای را افزایش می‌دهد».

این در حالیست که مکرون تاکید کرده بود که «باید بر موضوع استفاده از موشک‌های ساخت ایران در کشورهای یمن و سوریه متمرکز شد، چراکه این موشک‌ها یک خطر و چالش امنیتی برای متحدان فرانسه به‌شمار می‌روند».

قاسمی بار دیگر تاکید کرد: « توانمندی‌های موشکی ایران درچارچوب دکترین نظامی ایران و مبتنی بر سیاست‌های تدافعی و بازدارندگی است».

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد:‌ «جمهوری اسلامی هرگز اجازه نخواهد داد دیگران در جهت کاهش توان دفاعی و باز‌دارندگی ایران سخن و یا تلاشی با معیار های دوگانه داشته باشند».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More