شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خطیب‌زاده: هنوز تصمیمی برای تمدید توافق با آژانس و پاک کردن اطلاعات دوربین‌ها گرفته نشده

 

یک روز پس از اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم واگذاری تصاویر دوربین‌های تاسیسات هسته‌ای  به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سخنگوی وزارت خارجه گفت هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه هفتم تیر در نشست خبری هفتگی خود گفت: «تاکید می‌کنم که همچنان هیچ تصمیمی، سلبی یا ایجابی، در خصوص دوربین‌ها و توافق قبلی با آژانس گرفته نشده. نه ادامه و نه عدم ادامه. یعنی نه نگه داشتن و نه پاک کردن.»

روز یکشنبه محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، گفته بود جمهوری اسلامی اطلاعات ضبط شده دوربین‌های مستقر در تاسیسات اتمی را به آژانس تحویل نخواهد داد.

به دنبال تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» در مجلس، جمهوری اسلامی اقدام به گسترش فعالیت‌های اتمی و کاهش نظارت‌های بین‌المللی کرد. با این حال توافق موقتی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا شد که ابتدا سه ماه و سپس یک ماه ادامه یافت. این توافق پنجشنبه گذشته منقضی شد.

آژانس جمعه گذشته اعلام کرد که هنوز جمهوری اسلامی پاسخی درباره تمدید توافق نداده است. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، نیز بر اهمیت چنین توافقی تاکید کرد و خواستار «پاسخ فوری» تهران شد.

پیشتر محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، بدون اشاره به تاریخی مشخص اعلام کرده بود که شورای عالی امنیت ملی ایران در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.

ششمین دور مذاکرات وین بر سر احیای برجام که با گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا همراه بود به تازگی به پایان رسید.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه هشدار داد که عدم تمدید توافق دوجانبه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک موضوع بسیار نگران‌کننده است که باید حل شود.

آمریکا و شرکای اروپایی‌اش در برجام خواستار «تصمیم نهایی» جمهوری اسلامی در این مذاکرات هستند؛ اما در مقابل، جمهوری اسلامی می‌گوید که «تصمیم سخت» خود را پیشتر گرفته و اکنون نوبت کشورهای مقابل است.

ابراهیم رئیسی که به تازگی برنده انتخابات ریاست جمهوری در ایران اعلام شد در اولین نشست خبری خود پس از انتخابات گفت: «اجازه نخواهیم داد مذاکره برای مذاکره باشد». با این حال سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه گفت: «همه می‌دانند که تصمیم در خصوص این موضوع [توافق جدید بر سر احیای برجام] به این دولت و آن دولت برنمی‌گردد.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More