شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۰ بهمن

آتش زدن جنگل‌های هیرکانی در انتقام از سپاه پاسداران

در روز ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷، جمعی از همافران نیروی هوایی ارتش به دیدار آیت‌الله خمینی رفتند؛ عکس معروف و اثرگذاری از آن دیدار در کیهان چاپ شد که به‌طور ضمنی به حمایت ارتش شاه از انقلاب و آیت‌الله خمینی تعبیر شد. حالا چهار دهه بعد، علی خامنه‌ای خواسته است همان روز را تداعی کند و عکاس بیت عکسی از دیدار و سلام نظامی فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و نیروی پدافند هوایی ارتش به علی خامنه‌ای گرفته است تا امروز، روزنامه‌ها موظف به انتشارش شوند.  

روزنامه‌ها از حرف‌های رهبری تیتری مشابه انتخاب کردند. بیش از ده روزنامه از قول علی خامنه‌ای تیتر زدند «برای آن‌که جنگ نشود، باید قوی شد».

علی خامنه‌ای در جریان این سخنرانی از عملکرد نیروی پدافند هوایی سپاه پاسداران تشکر کرد، این در حالی است که خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، که با شلیک اشتباهی پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد، هنوز رخت سیاه بر تن دارند.

دیروز، اسماعیل کهرم در گفت‌و‌گو با تلویزیون ایران اینترنشنال به عمدی بودن آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی اشاره کرده بود و علتش را به خشم مردم از زمین‌خواری سپاه پاسداران مرتبط دانست.

روزنامه آرمان ملی هم سراغ این کارشناس محیط زیست رفته است تا درباره احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی‌ها بیشتر بپرسد. البته در گزارش آرمان ملی به سپاه پاسداران اشاره مستقیم نشده است.

اسماعیل کهرم به آرمان ملی گفته به‌طور قطع این آتش‌سوزی‌ها عمدی بوده است. او توضیح می‌دهد سال گذشته در جنگل‌های جنوب پارک ملی گلستان در منطقه جهان‌نما، برخی نهادها قولنامه‌های مردم را گرفته‌اند تا به آن‌ها سند رسمی بدهند. اما وقتی سندها به دست مردم رسید، با تعجب دیدند که ۱۰ تا ۱۵ درصد از متراژ زمین‌هایشان کم شده است و مردم برای تلافی شروع کردند به آتش زدن جنگل‌ها. کهرم به آرمان ملی گفته است مردم فکر می‌کردند با آتش زدن جنگل‌ها، از آن نهادها انتقام می‌گیرند، در صورتی که نمی‌دانند چه زیان بزرگی به کشور تحمیل می‌کنند.  

خبرهای بیشتر را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

اجبار وزیر نفت در چرخش به توان داخلی

روز گذشته، بیژن زنگنه، وزیر نفت، از راه‌اندازی شرکت‌های اکتشاف و تولید در صنعت نفت خبر داد. روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته است این شرکت‌ها ابتکار تازه‌ای نیست، بلکه یک تغییر پوسته در نام شرکت‌ها و عناوین آن‌هاست. جوان خبر داده است پیمانکارانی که امروز شرکت‌های اکتشاف و تولید نام گرفته‌اند دقیقا همان شرکت‌هایی‌اند که قبلا هم وجود داشتند و دقیقا همان کارهایی را انجام می‌دهند که در گذشته می‌کردند.

جوان دلیل تغییر موضع بیژن زنگنه در حمایت از شرکت‌های ایرانی را بی‌مهری دولت‌های اروپایی می‌داند.

جوان دو اظهار‌نظر زنگنه در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۸ را مقایسه کرده است. زنگنه در سال ۱۳۹۲ گفته بود ایرانی‌ها پروژه را خراب می‌کنند و اکنون در سال ۱۳۹۸، می‌گوید با توان داخلی توسعه پیدا می‌کنیم.

به نوشته روزنامه جوان، زنگنه مجبور است از شرکت‌های ایرانی دفاع کند زیرا فقط همین شرکت‌ها برای صنعت نفت باقی مانده‌اند. جوان ادعا کرده اجبار زنگنه به انعقاد قرارداد با شرکت‌های ایرانی او را عصبانی کرده است.

گفتنی است بسیاری از پروژه‌های نفتی و گازی بر عهده شرکت پارس، صدرا و دیگر پیمانکاران زیر‌مجموعه قرارگاه خاتم‌الانبیا بوده است.

حکم می‌شکند؟ پرونده محیط زیستی‌ها همچنان در بلاتکلیفی

دو سال پس از بازداشت ۹ فعال محیط زیستی، که یک نفرشان در زندان خودکشی کرد، تکلیف ۸ متهم دیگر هنوز نامشخص است. پس از ۲ سال بازداشت موقت، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ سال حبس و طاهر قدیریان و هومن جوکار هم به ۸ سال و حسین خالقی و سپیده کاشانی به ۶ سال حبس محکوم شدند.

وعده برگزاری دادگاه تجدیدنظر داده شده است ولی معلوم نیست خود متهمان و وکلایشان در دادگاه حضور داشته باشند.

نعمت احمدی در مورد رسیدگی به پرونده‌های تجدیدنظر به اعتماد گفته است بنا بر قانون، وقتی متهم در دادگاه بدوی به حبس محکوم شود، تشکیل جلسه در دادگاه تجدیدنظر الزامی است. اما اکنون، به بهانه زیاد بودن پرونده‌ها، بخشنامه شده است که قضات به تشخیص خودشان عمل کنند. به باور این حقوقدان، این روند موجب تضییع حقوق متهمان می‌شود.

به گفته احمدی، از زمان صدور این بخشنامه، دادگاه تجدیدنظری تشکیل نمی‌شود و در بسیاری از پرونده‌ها، رای دادگاه بدوی عینا تایید می‌شود.

احمدی وکیل امیر امیرقلی، یکی از متهم‌های پرونده اعتراض کارگران هفت‌تپه، است که در دادگاه بدوی به ۱۸ سال زندان محکوم شد. احمدی درباره پرونده موکلش خبر داده که قاضی دادگاه تجدیدنظر بدون جلسه دفاعیه، رای بدوی را عینا تایید کرده و فقط مدت حبس کاهش یافته است.

این حقوقدان نگران است پرونده محیط زیستی‌ها هم به سرنوشت پرونده هفت‌تپه دچار شود.    

جان کارگران کف دستشان است

هم‌زمان روزنامه ایران هم گزارشی دارد از ایمن نبودن محیط‌های کار در ایران و از افزایش ۸/۵ درصدی مرگ‌و‌میر کارگران در ۹ ماهه اول امسال خبر داده است.

آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور می‌گوید میزان مرگ‌و‌میر کارگران، نسبت به سال گذشته، ۸/۵ درصد افزایش داشته است، ولی مسئولان وزارت کار و رفاه اجتماعی این آمار را انکار می‌کنند و حتی ادعا کردند ۱/۵ درصد کاهش داشته است.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار، هم در واکنش به افزایش آمار تلفات کارگری، به روزنامه ایران گفته است این آمار به‌شدت نگران‌کننده است، اما از آن بدتر این است که وزارت کار آن را نمی‌پذیرد و همیشه تکرار می‌کند آمار مرگ‌و‌میر ناشی از حوادث کار رو به کاهش است.

دکتر حامد ناییجی، مدیرکل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی، در گفت‌و‌گو با ایران، مهم‌ترین علت فوت کارگران را سقوط از بلندی اعلام کرده که امسال، جان ۵۶۰ کارگر مرد را گرفته است.

آقای روحانی، دشمن را به جنگ تشویق نکنید

محسن پیرهادی، مدیرمسئول روزنامه کیهان، با اشاره به سخنرانی علی خامنه‌ای در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، که گفته بود ضعیف بودن دشمن را قوی خواهد کرد و برای آن‌که جنگ نشود باید قوی شد، این فراز از سخنان خامنه‌ای را خطاب به دولت و رییس‌جمهوری دانسته است.

مدیرمسئول رسالت نوشته است دولت و در راس آن، روحانی با اصرار بر مذاکره و دستاورد تقریبا هیچ برجام، در عمل تصویر ضعیفی از دولت را به غرب نشان داد. پیرهادی این ادعای روحانی را که گفته است قرار بود برجام سایه جنگ را از سر کشور بردارد و موفق شد، رد می‌کند.

از نگاه رسالت، آنچه مانع جنگ شد نه مذاکره و التماس دولت روحانی، بلکه ایستادگی و شجاعت ملت و صلابت و اقتدار رهبری بوده است.  

خلاصه این‌که پیرهادی در ادامه نوشته است هیچ‌کس به اندازه حسن روحانی کشور را به پرتگاه جنگ نزدیک نکرده است.

روزنامه‌نگار
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More