شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی دهم آذر‌ماه

تعویض جای شهید و جلاد ممنوع

میر‌حسین موسوی، رهبر جنبش سبز، که نزدیک یک دهه است در حصر به سر می‌برد، نظرش را درباره اعتراض‌های هفته آخر آبان گفت و قربانیان را شهید خطاب کرد.

بیانیه کوتاه موسوی البته هیچ انعکاسی در روزنامه‌های اصلاح‌طلب پیدا نکرد اما روزنامه اصول‌گرای رسالت در سرمقاله‌اش به موسوی حمله کرده است و نوشته تعویض جای شهید و جلاد ممنوع است.

میان تحلیلگران سیاسی، بحث اعتراض‌ها و برخورد خشن حکومت با مردمی که به گرانی بنزین معترض بوده‌اند همچنان داغ است. یکی دو نماینده مجلس خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شده‌اند تا معلوم شود چند نفر کشته شده‌اند و بازداشت‌شده‌ها در چه حال‌ و‌ روزند. روزنامه آرمان نیز با انتشار سرمقاله‌ای، خواسته است کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود. با این حال، گویا ناظران سیاسی امید چندانی به مجلس ندارند.

امروز، به‌مناسبت سالروز کشته شدن حسن مدرس، نماینده روحانی مجلس که در دوران رضا شاه به قتل رسید، روز مجلس نام‌گذاری شده و همین مناسبت بهانه‌ای شده است تا روزنامه‌ها به عملکرد مجلس شورای اسلامی بپردازند. مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی، عملکرد این دوره مجلس را منفی ارزیابی کرده و نوشته است مردم در فقر و تنگدستی به سر می‌برند و با این حال، مجلس به وظیفه نظارتی و قانون‌گذاری‌اش عمل نمی‌کند و نمونه‌اش همین تصمیم بنزینی دولت بود که مجلس در آن دخیل نبود.

علی لاریجانی، رییس مجلس، هم خبر داده است که در انتخابات دوره بعد، که سه ماه دیگر برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد و چند روزنامه به کناره‌گیری علی لاریجانی پرداخته‌اند. روزنامه آفتاب گمانه‌زنی کرده است که احتمالا لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ آماده می‌شود. اما تنور انتخاباتی که قرار است اسفند‌ماه برگزار شود سرد و سوت‌و‌کور است.

روزنامه ابتکار گزارش داده که زنگ انتخابات نواخته شده است، اما احزاب و جریان‌های سیاسی در سکوت‌اند و برنامه‌ای برای انتخابات ندارند. این‌طور که ابتکار نوشته است، تمام امید اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان بود که شاید در تایید صلاحیت‌ها انعطافی نشان دهد، اما نظر این شورا درباره تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان مشهور منفی است. صادق زیبا‌کلام هم یادداشتی در روزنامه آرمان منتشر کرده و هوای سیاست کشور را مثل هوای تهران آلوده و نفس‌گیر توصیف کرده و نوشته است اگر اصلاح‌طلبان امیدی داشتند و ته‌مانده‌ای از سرمایه اجتماعی، پس از اعتراض‌های اخیر، همه بر باد رفت و حالا معلوم نیست محمد خاتمی چطور می‌خواهد مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کند.

تعویض جای شهید و جلاد ممنوع

مسعود پیرهادی، مدیر‌مسئول روزنامه رسالت، در یادداشتی کوتاه به میرحسین موسوی تاخته و نوشته این چطور حصری است که سران فتنه سال ۸۸ می‌توانند به‌راحتی بیانیه صادر کنند.

در ادامه این یادداشت آمده است خون بسیجیان از دستان میرحسین می‌چکد و او بود که در سال ۸۸ خون مردم را در شیشه کرد و حالا اگر جلادی باشد، همین میر‌حسین است.

پیرهادی به آن بخش بیانیه موسوی که خامنه‌ای را با شاه مقایسه می‌کند و او را فرمانده کل قوا و مسئول کشته شدن معترضان معرفی می‌کند، اشاره کرده و نوشته است اگر خامنه‌ای مثل شاه بود، موسوی این همه فرصت بلبل‌زبانی پیدا نمی‌کرد و مورد رافت اسلامی قرار نمی‌گرفت.

ضرورت تشکیل کمیته حقیقت‌یاب

اعتراض‌های آبان‌ماه با خسارت جانی و مالی‌ که داشت، فصل تازه‌ای در فضای سیاسی ایران باز کرد. محمد کیانوش‌راد با بیان آنچه آمد، ادامه داده که ضروری است کمیته حقیقت‌یاب تشکیل و درباره جان‌باختگان این حادثه اطلاع‌رسانی شود.

به گفته این فعال اصلاح‌طلب، قرار است کمیته‌ای زیر نظر رییس مجلس برای تحقیق درباره برخوردهای صورت‌گرفته با معترضان تشکیل شود، اما از آن‌جا که نمایندگان مجلس هم در این‌گونه امور محرم تلقی نمی‌شوند، بنابراین مجلس هم به اطلاعات واقعی دسترسی ندارد.

کیانوش راد این را هم گفته تعداد کشته‌شدگان را رسانه‌های خارج از کشور اعلام کرده‌اند و وزیر کشور این تعداد را تکذیب کرده اما آمار واقعی را ارائه نداده است.

نویسنده آرمان تاکید کرده است که مسئولان باید شفاف عمل کنند و به مردم آگاهی بدهند تا عصبانیت مردم به خشم و نفرت تبدیل نشود. 

مقصر دانستن ایران راحت‌ترین و احمقانه‌ترین کار ممکن است

سعید عابد‌پور یادداشتی درباره تظاهرات عراق نوشته است و با بیان این‌که حکومت عراق گرفتار فساد ساختاری و نا‌کار‌آمدی است، گفته در چنین شرایطی متهم کردن ایران به‌عنوان مسبب مشکلات عراق راحت‌ترین و در عین حال احمقانه‌ترین کار است.

نویسنده اعتماد ادامه داده است که اعتراض‌های عراق در غیاب احزاب و گروه‌های سیاسی به سمت ناسیونالیسم عربی و عصبیت و ریشه‌های قومی و قبیله‌ای می‌رود که صدام مروج آن بود و حمله به کنسولگری ایران را نیز باید در همین راستا دید.

به نوشته عابد‌پور، اگر ایران با عراق در دفع داعش همکاری نمی‌کرد، امروز عراق مثل افغانستان شده بود و داعش قسمت‌های عمده‌ای از این کشور را تصرف کرده بود.

عابد‌پور این سوال را مطرح کرده است که جوانان خشمگين عراقی تا کی می‌خواهند اسير ذهنيت‌های ناسیونالیستی و گرفتار تفكر صدام، داعش، القاعده و شيوخ عرب و فريفته تصوير‌سازی آمریکایی از ايران باشند، كه كشورشان را به تلی از ويرانه تبديل كرده است؟

گفت‌و‌گو با مردم شرط اول اصلاحات ساختاری اقتصادی

مشکلات ساختاری اقتصاد ایران تنها از راه گفت‌‌و‌گو با مردم حل می‌شود. آنچه آمد را مسعود نیلی، اقتصاد‌دان و مشاور اقتصادی سابق رییس‌جمهوری، در مصاحبه‌ای طولانی با روزنامه دولتی ایران گفته است.

نیلی معتقد است برای اصلاح ساختاری باید با مردم گفت‌وگویی شفاف و واقعی انجام داد و برای جامعه توضیح دهیم که در چند دهه گذشته، اشتباه‌های بزرگی مرتکب شده‌ایم و حالا قصد اصلاح آن را داریم.

به گفته این اقتصاد‌دان، نظام بودجه‌نویسی در ایران، با این‌که هزاران ساعت کار و هزینه می‌برد، نتیجه مطلوبی ندارد و علاوه بر بودجه‌ای که دولت می‌نویسد و به مجلس ارائه می‌کند، بودجه مخفی هم وجود دارد.

نیلی این را هم گفته است که وقتی بخش بزرگی از بودجه تدوین‌شده محقق نمی‌شود، معنایش این است که بودجه‌نویسی غلط بوده است.

ترس اخلاقی یک بیماری

امروز، روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز است و به همین مناسبت، روزنامه همدلی گزارشی از شیوع این بیماری در ایران داده است. سه دهه از شناسایی اولین مورد بیماری ایدز در ایران می‌گذرد و تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر در کشور به ایدز مبتلا شده‌اند.

همدلی نوشته است بیماری ایدز، گذشته از درمان سختی که دارد، با معضل‌های اخلاقی آمیخته است و بسیاری ابتلا به این بیماری را به‌معنای بی‌بند‌و‌باری جنسی مبتلایان می‌دانند، در حالی‌که رفتارهای پرخطر جنسی تنها یک راه انتقال ایدز است.

به دلیل ترس اخلاقی از ایدز، بسیاری از کسانی که احتمال می‌رود به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده باشند حاضر نیستند آزمایش بدهند و به گفته مسئولان، نزدیک به ۲۰ هزار نفر در کشور به این ویروس آلوده‌اند و خودشان هم خبر ندارند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More