شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

توقیف یک کتاب آموزش زبان کردی، یک ماه پس از انتشار

 

اداره‌ی اطلاعات استان خراسان رضوی، تمام نسخه‌های یک کتاب آموزش زبان کردی را با عنوان «نوشتن و خواندن کُردی کرمانجی»، با وجود داشتن مجوز انتشار ازسوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توقیف کرده است.

نویسندگان این کتاب آموزشی، جواد علی‌نیا، عباس اسماعیلی، محمد تقوی و مهدی جعفرزاده‌اند و این کتاب، ماه گذشته ازسوی انتشارات «عمو علوی» منتشر شده بود.

به گزارش هرانا، مقام‌های اداره اطلاعات مشهد، شماری از مؤلفان و دست‌اندرکاران چاپ و نشر این کتاب را احضارکرده و با این استدلال که الفبای لاتین، ازسوی «حزب کارگران کردستان» ترویج می شود، از آنان خواسته‌اند تا در نوشتن و نشر ادبیات کُردی از الفبای لاتین استفاده نکنند.

علی‌رضا سپاهی لائین، از نویسندگان و شاعران کرمانج، با نوشتن نامه‌ای سرگشاده از این اقدام انتقاد کرد و گفت بسیاری از نویسنده‌های کرمانج ساکن خراسان به‌دلیل روحیه‌ی «آزارنده و زننده» ی حاکم بر راه و رفتار متصدیان امنیتی در خراسان شمالی، باوجود نگارش کتاب‌های بسیار، هنوز موفق به چاپ و نشر آثارشان نشده‌اند.

آموزش زبان مادری، همواره یکی از دغدغه‌های اقلیت‌های قومی در مناطق مختلف ایران بوده که همواره با موانع مختلف روبرو شده است.

این درحالی است که براساس اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است».

دولت حسن روحانی سال گذشته دستور آموزش زبان‌های محلی کردی و ترکی را  در شماری از مناطق کردنشین و ترک‌نشین ایران، صادر کرده بود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More