شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حذف ۶۰۰ کد رشته در دانشگاه آزاد توسط وزارت علوم

 

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از حذف و پذیرش برخی رشته‌ها به صورت مشروط خبر داد.

به گزارش ایلنا، ضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم  با اعلام این خبر درباره حذف برخی کدرشته‌های دانشگاه آزاد توسط وزارت علوم گفت: «حدود ۶۰۰ کدرشته حذف شد که تماما براساس گفت‌وگوهای سازنده و مبتنی بر تفاهم انجام شده است. »
به گفته‌ی هاشمی، پس از بررسی‌های صورت گرفته و با توافق مسئولان دانشگاه آزاد تعدادی از کدرشته‌های دانشگاه آزاد حذف، برخی دیگر به صورت مشروط پذیرفته شدند و تعدادی نیز مورد تایید وزارت علوم قرار گرفتند.

سرپرست وزارت علوم در ادامه تشریح کرد: «بررسی‌های این وزارت‌خانه در خصوص کدرشته‌های دانشگاه آزاد به اتمام رسید و نتایج آن مشخص شده که منجر به اعلام نتیجه‌های دانشگاه آزاد است. »
هاشمی همچنین در خصوص تغییرات به وجود آمده در سطوح عالی مدیریتی وزارت علوم و دانشگاه‌ها تصریح کرد: تعدادی از روسای دانشگاه‌ها که مدت احکام‌شان به پایان رسیده ، در رابطه با تمدید مسئولیت و ابقایشان اقداماتی انجام شده است. همچنین برای دانشگاه‌هایی که قرار است؛ روسای آن‌ها تغییر کند و رئیس جدید انتخاب شود، موضوع در دست بررسی است.

وزارت علوم  چندی پیش در اقدامی برخی ازکد رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی  در مقطع کارشناسی ارشد را حذف کرد.

وزرات علوم، تحقیقات و فناوری در هنگام حذف این رشته‌ها گفته بود: «یک سال به دانشگاه آزاد فرصت داده تا خود را با استانداردها تطبیق دهد، اما به وعده‌اش عمل نکرده است.»
علی اکبر ولایتی رییس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پی اقدام وزارت علوم مبنی بر حذف برخی رشته‌های این دانشگاه گفت: «دانشگاه آزاد برای ثبت‌نام از دانشجویان کارشناسی ارشد نیاز به اجازه از جایی ندارد. اجازه این کار را قبلا قانون صادر کرده است».

با اقدام صورت گرفته از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر علوم با تاکید بر قانونی بودن مجوز رشته‌ محل‌های دانشگاه آزاد، خواستار تجدیدنظراین وزارتخانه درباره حذف رشته‌های این دانشگاه شدند.

سازمان سنجش آموزش کشور ۱۰ تیرماه با صدور اطلاعیه‌ای تا حدودی تکلیف کار را روشن کرد. براساس آخرین اطلاعیه از سوی این سازمان مقرر شد دانشگاه آزاد اسلامی ليست «رشته محل‌های» تأييد نشده را به همراه اطلاعاتی از قبيل سال پذيرش، تعداد اعضاء هيأت علمی و ... برای بررسی بيشتر به دفتر گسترش آموزش عالی ارسال کند.

حال پس از گذشت دو ماه وزارت علوم تکلیف دانشگاه آزاد را مشخص وبراساس گفته‌های پیشین‌ خود، برخی از رشته‌ها را حذف کرد.

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More