شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش حدادعادل به انتقاد از سمت‌هایش:رهبر شغل دیگری بدهد یا بگیرد، گوش به فرمانم

غلامعلی حدادعادل طی سخنانی در جمع شرکت کنندگان طرح ولایت وقتی درباره داشتن «۱۹ سمت» مورد سئول قرار گرفت، گفت: «رهبر انقلاب تعدادی شغل را با وجود سنگین بودن آن‌ها برعهده من گذاشته اند و حتما صلاحی در این کار دیده اند.»

حدادعادل پدر عروس رهبر جمهوری اسلامی است و دخترش زهرا حدادعادل همسر مجتبی خامنه‌ای است.

او وقتی در جریان سخنرانی برای دانشجویان شرکت کننده در طرح ولایت درباره دلیل داشتن «۱۹ سمت» مورد سئول قرار گرفت، گفت: «رهبر انقلاب تعدادی شغل را با وجود سنگین بودن آن‌ها برعهده من گذاشته اند و حتما صلاحی در این کار دیده اند و اگر بخواهند شغل دیگری را بر عهده من بگذارند یا این شغل‌ها را از من بگیرند، گوش به فرمان خواهم بود.»

حدادعادل این سخنان را در پاسخ به یکی از دانشجویان شرکت کننده در «طرح ولایت» در مشهد بیان کرد که پرسید: «شعار رهبر جمهوری اسلامی جوان گرایی است، اما چرا جنابعالی باید ۱۹ سمت در ایننظام داشته باشید.»

در بخشی از پاسخ به این دانشجو، حدادعادل گزارش‌ها درباره تعداد شغل‌های خود را کار «دشمنان» عنوان کرد و گفت: «جوانان همیشه مورد هدف دشمنان هستند و به همین دلیل در فضای مجازی اعلام می‌کنند که من ۱۹ سمت دارم. مراقب باشید در تله فضای مجازی دشمنان نیفتید چرا که دشمن بیشترین دروغ را به افرادی که کمترین عیب را دارد، نسبت می‌دهد.»

این درحالی است که در سایت رسمی خود حدادعادل نیز  سمت‌های رسمی او شامل «مشاور عالی رهبری رهبرجمهوری اسلامی از ۱۳۸۷ تاکنون، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از ۱۳۸۱ تاکنون، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی از ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۳ و مجددا از ۱۳۸۷ تاکنون، مدیر عامل بنیاد دایرة المعارف اسلامی از ۱۳۷۴ تاکنون، عضو هیات علمی گروه فلسفه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران از ۱۳۶۴ تاکنون، مدیر گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از ۱۳۷۴ تاکنون، عضو هیات امنای بنیاد دایرة المعارف اسلامی از ۱۳۶۲ تاکنون، عضو شورای عالی آموزش و پرورش کشور از ۱۳۶۱ تاکنون، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی از ۱۳۶۹ تاکنون، عضو شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ۱۳۷۴ تاکنون، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از ۱۳۷۵ تاکنون، عضو هیأت امنای بنیاد ایران شناسی از ۱۳۷۶ تاکنون، عضو هیأت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از ۱۳۷۶ تاکنون، عضو هیأت امنای موسسه آموزشی مجمع جهانی اهل بیت از ۱۳۸۱ تاکنون، رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی از ۱۳۸۹ تاکنون، رئیس بنیاد سعدی، و مؤسس دبیرستان‌های پسرانه فرهنگ (۱۳۷۱) و دبیرستان‌های دخترانه فرهنگ (۱۳۷۲) است.

او همزمان با بسیاری از این سمت‌ها در سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۷ رئیس مجلس هشتم و دو دوره قبل از آن هم نماینده مجلس بود و سمت‌های مختلف دیگری نیز داشته‌است.

در جریان انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از ابطال ۵۰۰ هزار رای انتخابات تهران از سوی شورای نگهبان، علیرضا رجایی از ورود به مجلس محروم شد و غلامعلی حدادعادل به مجلس راهیافت.

بسیاری از افزاد مورد اعتماد علی خامنه‌ای در حال حاضر از سوی او یا به واسطه نهادهای تحت نظرش در چندین و چند سمت منصوب شده اند.

علیرضا اعرافی:عضو جدید «فقهای شورای نگهبان» با مشاغل متعدد

هفته گذشته و پس از آنکه خامنه‌ای در حکمی «علیرضا اعرافی» را به عنوان «عضو فقهای شورای نگهبان» منصوب کرد، شهاب‌الدین حائری شیرازی فرزند امام جمعه پیشین شیراز و داماد احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با انتشار یادداشتی به «اعرافی» توصیه کرد از بعضی مقام‌ها و سمت‌های خود کناره‌گیری کند.

شهاب الدین حائری شیرازی با اشاره به برخی از مشاغلی که «اعرافی» همزمان بر عهده دارد، گفت که عضو جدید شورای نگهبان، علاوه بر آنکه هم اکنون «رئیس شورای عالی حوزه، مدیر حوزه‌های علمیه، و رئیس هیات امنای جامعه المصطفی العالمیه» است در اتفاقی نادر همزمان «امام جمعه میبد» و «امام جمعه موقت قم» است.

ولایتی:۳۷ شغل همزمان

علی‌اکبر ولایتی یکی دیگر از معتمدان رهبر جمهوری اسلامی است که با چون غلامغلی حدادعادل متولد ۱۳۲۴ است و اکنون ۷۴ سال دارد اما همزمان ۳۷ سمت نیز برعهده دارد.

بخشی از از این سمت‌ها با حکم مستقیم خامنه‌ای به او واگذار شده و بخشی به واسطه دیگر نهادهای حکومتی تحت نظر ولی فقیه به ولایتی واگذار شده است؛ «مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین الملل از سال ۱۳۷۶ تاکنون، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  از ابتدای تاسیس تاکنون، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی  از سال ۱۳۶۸ تاکنون، ،» از جمله این سمت‌هاست.

در سال ۱۳۹۲ پس از رسیدن حسن روحانی به ریاست جمهوری، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام در حکمی ولایتی را جایگزین روحانی در «ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک» کرد.

سه سال بعد وقتی اکبر هاشمی رفسنجانی درگذشت، علی خامنه‌ای علاوه بر همه سمت‌های قبلی، در حکمی با تاکید بر « سکوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیات مؤسس»، علی اکبر ولایتی به عنوان رئیس هیات موسس و رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کرد.

در حال حاضر در میان منصوبان رهبر جمهوری اسلامی، تعدادی قابل توجهی از معتمدان او به لحاظ تعداد سمت‌ها و پست‌های حکومتی وضعیتی مشابه حدادعادل، اعرافی و ولایتی دارند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More