شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس دانشگاه آزاد: امکان تهیه اتوبوس نو برای حمل‌ونقل دانشجویان را نداریم

محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، با دفاع از عملکرد این دانشگاه در جریان واژگونی مرگبار اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در سال گذشته، گفت: «عمر مفید اتوبوس ۵ سال است اما اتوبوس نو در کشور ما ساخته نمی‌شود. در عین حال واردات اتوبوس هم نداریم و عملا امکان تهیه اتوبوس نو وجود ندارد.»

چهارم دی ماه ۱۳۹۷ یک دستگاه اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات با ۳۸ سرنشین در پیچ پرشیب جاده داخلی این دانشگاه از مسیر منحرف و واژگون شد. در این حادثه ده نفر جان باختند و ۲۷ تن دیگر زخمی و یا دچار نقص عضو شدند.

طهرانچی روز شنبه ۱۱ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا این حادثه را به کل «سوانح تلخ رانندگی و تصادفات در کشور» ربط داد و گفت: «در ایران ۲۳ هزار نفر در سال جان خود را بر اثر حوادث رانندگی از دست می‌دهند و این حوادث می‌تواند در جاده دانشگاه علوم و تحقیقات، در درون یا بیرون شهر، و به علل مختلف از جمله بر اثر نقص ایمنی وسیله نقلیه اتفاق بیافتد.»

او ادامه داد: «اینکه در چنین حادثه‌ای دنبال متهم باشیم، درست نیست و معتقدم دکتر مسعودی، رییس واحد علوم و تحقیقات که در زمان وقوع حادثه تنها سه ماه بود بر سر کار آمده بودند، بسیار مظلوم واقع شدند.»

بر اساس رای دادگاه بدوی، رضا مسعودی، رییس واحد علوم و تحقیقات به سه سال زندان محکوم شد که دو سال از آن تعلیق شده است. 

در حالی که پیشتر خانواده دانشجویان جان‌باخته خواهان اشد مجازات برای مسعودی و طهرانچی شده بودند، اما رییس دانشگاه آزاد گفت که این حکم «به دلیل جو رسانه‌ای» صادر شده است.

واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در کوهپایه‌های شمال تهران واقع است. رییس دانشگاه آزاد در این باره گفت: «این که روسای وقت زمانی به این منطق رسیدند که دانشگاه آزاد را بر روی بلندی بسازند، تایید نمی‌کنم.»

طهرانچی با بیان این که «در حال تلاش هستیم که ساختمان‌ها در واحد علوم و تحقیقات به نقاط پایین‌تر انتقال پیدا کنند»، ادامه داد: «این در حالی است که ۲ تا ۳ ساختمان در نقاطی واقع شده‌اند که باید فکر جدی به حال آن‌ها شود.»

او همچنین درباره طرح ایجاد متروی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات افزود: «زمینی که قرار بود در اختیار مترو قرار بگیرد را تعیین کردیم و در حال حاضر توافق کلی در این زمینه صورت گرفته است.»

رییس دانشگاه آزاد در بخش دیگری از این گفت‌وگو به کاهش تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: «با ۳۰ هزار نفر کاهش پذیرش مواجه شدیم که البته در دانشگاه‌های دولتی نیز این کاهش صورت گرفت.»

چندی پیش، احمد توکلی، نماینده سابق مجلس، در نامه‌ای به علی‌اکبر ولایتی، رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، از تحصیل ۱۳۴ نفر از فرزندان اعضای هیات علمی و فرزندان برخی از مدیران این دانشگاه در رشته‌هایی غیر از رشته قبولی خود خبر داد و خواستار جلوگیری از این نوع از «رانت تحصیلی» شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More