شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۱۴ مرداد

زن و قانون و موتور‌سیکلت

جلسه مطبوعاتی دیروز علی ربیعی، سخنگوی دولت و مواضع دولت، درباره موضوع‌های مختلف از اقتصاد گرفته تا سیاست و بحران ایران و آمریکا، آن‌قدر حرف داشت که امروزِ مطبوعات را در این روز بی‌خبری بسازد.

روزنامه دولتی ایران از قول ربیعی خبر داده که دولت در‌صدد راه‌اندازی یک سایت اطلاع‌رسانی است که هر روز قیمت صد کالای اساسی را اعلام می‌کند.

ربیعی همچنین از مردم خواسته است اگر مسئولی را می‌شناسند که از رانت تحصیلی استفاده کرده است گزارش دهند و این درخواست تیترِ یکِ روزنامه افکار است.

 سخنگوی دولت درباره رابطه ایران با کشورهای منطقه هم اظهار‌نظر کرده و گفته است برای ایران، حساب عربستان سعودی و امارات متحده عربی از آمریکا جداست.

درباره این نظر رسمی دولت، از محمد مرزبان راد هم بخوانیم که در اعتماد یادداشتی نوشته است با عنوان «دست برتر ایران». نویسنده اعتماد با اشاره به پیشنهاد ایران مبنی بر امضای معاهده عدم تجاوز با کشورهای منطقه، یادآور شده است که وقتی این پیشنهاد مطرح شد، برخی فکر کردند سیاستی از سر ضعف است اما با سقوط پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی، موازنه نظامی منطقه عوض شد. محمد مرزبان این را هم گفته است که برای نشان دادن حسن نیت، ایران اعلام کند که از کشتیرانی کشورهای منطقه با پرچم‌های خودشان حمایت می‌کند.

چند حمله مسلحانه به رنگین‌پوستان آمریکا و افزایش تمایلات نژاد‌پرستانه در آمریکا، بهانه‌ای به دست روزنامه‌های اصول‌گرا داده است تا به مسائل داخلی ایالات متحده بپردازند.

 روزنامه کیهان در گزارشی از اتفاق‌های خونین تگزاس و اوهایو، تیتر زده است «حمام خون در آمریکا، این‌ها برای دنیا نسخه می‌پیچند» روزنامه جوان نیز همه این اتفاق‌ها را «انفجار نژاد‌پرستی ترامپ» دانسته است.

امروز ۱۴ مرداد، سالگرد روزی است که مظفرالدین شاه قاجار فرمان مشروطیت را امضا کرد، فرمانی که پادشاهی را محدود کرد و آغازگر نظام پارلمانی در ایران شد. برخی روزنامه‌های امروز با گزارش و مصاحبه، سالگرد مشروطه را پاس داشته‌اند، اما روزنامه همدلی بیش از باقی جراید از مشروطه گفته و ویژه‌نامه‌ای درباره این رخداد بزرگ تاریخ معاصر ایران منتشر کرده است؛ صادق زیباکلام هم به همدلی گفته است هرچه داریم از مشروطه داریم.

جامعه را بیش از اندازه سیاسی کرده‌ایم

 

 

حسین مرعشی معتقد است جامعه ایران بیش از اندازه سیاسی شده و به همین دلیل بخش بزرگی از تجربه‌ها هدر رفته است و کسانی که صلاحیت دارند با گزینش‌های سیاسی و جناحی حذف شده‌اند.

عضو حزب کارگزاران ادامه داده است مردم آمادگی شرکت در انتخابات مجلس را ندارند و آن را مهم نمی‌دانند و تنها راه این است که فرصت برای آمدن شخصیت‌های پاکدامن و ملی باز شود.

مرعشی از مجلس هم انتقاد کرده و گفته است برخی نمایندگان مجلس با سوال و طرح استیضاح کاسبی می‌کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخش دیگر مصاحبه، ابراز امیدواری کرده است کشور تا چند ماه دیگر از بحران اقتصادی عبور کند زیرا مقاومت‌ها جواب داده است.

به گفته مرعشی، در سال گذشته، برای اولین بار بین دولت و نظامیان هماهنگی برقرار بود و از سویی، به‌خاطر کاهش واردات، صنایع داخلی مثل کفش و لباس، رونق پیدا کرد.

با این حال، دولت ۱۵۰ میلیارد تومان کسری بودجه دارد و به همین دلیل قادر نیست دستمزدها را افزایش و فشار تورمی را کاهش دهد.

توییتر ترامپ و مسلسل کراسیوس

 

 

کراسیوس ۲۱ ساله اهل دالاس آمریکا در یک تیر‌اندازی، بیست نفر را کشت و حالا امیر‌علی ابوالفتح این حمله را که ریشه‌های نژاد‌پرستانه داشته نشانه‌ای از آغاز نزاع‌های درونی جامعه آمریکا دانسته است.

نویسنده خراسان تصریح کرده است که ترامپ در دو سال گذشته، برای حفظ پایگاه رای و تضمین پیروزی در انتخابات بعدی، به گروه‌های محافظه‌کار هویت‌گرا نزدیک شده است.

ترامپ با کشیدن دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک، اتباع مکزیکی را به غارتگری متهم کرد و بعد به مسلمانان تاخت و ورود اتباع چند کشور مسلمان را ممنوع کرد و حتی سراغ رنگین پوستان کنگره هم رفت و به آن‌ها توهین کرد و خواست به کشور خودشان باز‌گردند.

این‌طور که علی ابوالفتح نوشته است اگر آمریکا برای مبارزه با نژاد‌پرستی چاره‌ای نیندیشد، امکان کشتارهای بیشتر و بروز جنگ نژادی در این کشور دور از انتظار نیست.

اصلاح‌طلب‌ها باید خود را پالایش کنند

 

 

امیر خرم، عضو نهضت آزادی، به مستقل گفته است اصلاح‌طلب‌ها به یک پالایش درونی نیاز دارند و باید کسانی را فساد اقتصادی دارند و رانت‌خوارند از جبهه اصلاحات بیرون کنند.

این فعال سیاسی به درخواست محمد خاتمی از مردم برای شرکت در انتخابات هم اشاره کرده و گفته بهتر است خاتمی به‌جای خرج کردن از شخصیت سیاسی و محبوبیتش به اقناع‌سازی روی بیاورد.

خرم در ادامه افزوده است دعوت خاتمی از مردم برای شرکت در انتخابات آتی مجلس می‌بایست بعد از حذف نظارت استصوابی شورای نگهبان صورت می‌گرفت.

زن و قانون و موتور‌سیکلت

 

 

یک زن اصفهانی از پلیس راهور اصفهان به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است که به او گواهینامه موتور‌سواری نمی‌دهند. دیوان عدالت اداری هم با صدور رایی، حق را به زن داده و یادآور شده است که در قوانین ایران هیچ محدودیتی برای رانندگی زنان، چه موتور‌سیکلت باشد چه ماشین‌های سنگین، وجود ندارد. این رای دیوان عدالت اداری بار دیگر بحث حقوق شهروندی زنان را پیش کشید.

در گزارش اعتماد آمده که دیوان عدالت اداری مرجعی است برای رسیدگی به شکایات مردم از دستگاه‌های حکومتی و این رای شخصی است و عمومیت ندارد و فعلا نمی‌توان از آن برای احقاق حقوق شهروندی زنان بهره برد.

محمد‌رضا وکیلیان هم در یادداشتی اظهار امیدواری کرده است که هیات عمومی دیوان عدالت اداری تشکیل جلسه دهد و با اعلام این رای، برای وحدت رویه قضایی، کلیه قضات و دستگاه‌های حکومتی را به رعایت این حکم ملزم کند.

نویسنده اعتماد این را هم گفته است که ورود زنان به ورزشگاه‌ها از حقوق شهروندی زنان به حساب می‌آید و باید که این حق شهروندی رعایت شود.

ورود اقتصاد به عصر رکود

 

 

بخش‌های اقتصادی مختلف کشور در رکود به سر می‌برد و فعالان اقتصادی با پیش‌بینی نبودِ بازار تقاضا، برای هر گونه فعالیتی این پا و آن پا می‌کنند. این در حالی است که شوک ارزی سال گذشته باعث شده است برخی بخش‌های اقتصادی همچنان در بحران باشند.

به گزارش ابتکار، وضعیت به گونه‌ای شده است که بانک‌ها هم در اعطای تسهیلات به متقاضی‌ها تعلل می‌کنند و حاضر نیستند در چنین اوضاعی خطر کنند.

هر‌چه داریم از مشروطه داریم

 

 

۱۴ مرداد‌ماه امسال صد‌و‌سیزدهمین سالگرد انقلاب مشروطه است و به همین مناسبت، همدلی گفت‌و گویی کرده با صادق زیبا‌کلام و از او شنیده است که تمامی مفاهیم مدرنی که امروز در حکومت‌داری ایران می‌بینیم ریشه در انقلاب مشروطه دارد.

زیبا‌کلام گفته است مفاهیمی مثل اصل تفکیک قوا، لزوم قانونمندی دولتمردان و قانونگذاری مجلس، حقوق شهروندی و مقید بودن حکمرانی به مدت زمان محدود همگی از دستاوردهای مشروطه است.

این استاد دانشگاه ادامه داده است که ایرانی‌ها بیش از صد سال است آرزوی توسعه‌یافتگی دارند و هنوز به این آرزو نرسیده‌اند و در تحلیل این ناکامی فرضیه‌های زیادی مطرح شده است، از دخالت خارجی‌ها گرفته تا استبداد داخلی و حتی روحیات خاص ایرانی.

زیبا‌کلام اما معتقد است نباید فرضیه‌سازی و کلی‌گویی کنیم و به دلیل ضعف پایه‌های علوم انسانی در ایران، سال‌هاست به‌جای بررسی دقیق، فقط فرضیه‌ها مطرح می‌شود؛ در حالی‌که ابتدا باید جامعه ایران را بشناسیم و ناکامی توسعه را در هر مقطعی از تاریخ به‌طور خاص بررسی کنیم و حکم کلی صادر نکنیم.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More